Home DON'T MISS Κυπελλούχος Πορτογαλίας η Μπράγκα, κέρδισε στα πέναλτι την Πόρτο

Κυπελλούχος Πορτογαλίας η Μπράγκα, κέρδισε στα πέναλτι την Πόρτο

braga

Την κατάκτηση του Κυπέλλου Πορτογαλίας για 2η φορά στην ιστορία της πανηγυρίζει η Μπράγκα, που επικράτησε με σκορ 4-2 της Πόρτο στη διαδικασία των πέναλτι. Με το ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το 90λεπτο, ενώ δεν ήρθε το γκολ για καμία από τις δύο στην παράταση, έτσι έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Εκεί οι παίκτες της Μπράγκα πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι πήραν τη νίκη και συνάμα τον τίτλο.

Στην κανονική διάρκεια είχαμε γκολ και συγκινίσεις, με τη Μπράγκα να προηγείται με 2-0 και τη Πόρτο να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις. Ο Ρουί Φόντε στο 12ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα της Πόρτο και έδωσε προβάδισμα στη Μπράγκα και ο Ζοζουέ στο 58ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Τρία λεπτά αργότερα όμως ο Αντρέ Σίλβα μείωσε σε 2-1 για τους “δράκους”, που με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισαν σε 2-2, στέλνοντας τον τελικό στην παράταση.

Δείτε τα γκολ και τα πέναλτι:

Η απονομή του τίτλου στη Μπράγκα, που κατέκτησε το τρόπαιο μετά από ακριβώς 50 χρόνια: