Home SPORTS NEWS Το έσωσε η Ιταλία παρά το λάθος του Μπουφόν

Το έσωσε η Ιταλία παρά το λάθος του Μπουφόν

Italy vs Spain

Μία κακή εκτίμησή του Μπουφόν, έδωσε την ευκαιρία στον Βιτόλο να ανοίξει το σκορ για την Ισπανία στο 55ο λεπτό. Ευτυχώς για τους Ιταλούς, το λάθος του Μπουφόν κατάφερε να διορθώσει ο Ντε Ρόσι με πέναλτι στο 82′. Ιταλία και Ισπανία έμειναν στο 1-1, στο σημαντικότερο παιχνίδι της πρώτης ημέρας της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ 2018.

Απίστευτη ανατροπή στις καθυστερήσεις πέτυχε η Ισλανδία, σπουδαία ματς σε Αυστρία και Τουρκία όπου επιτεύχθηκαν από τέσσερα γκολ και δεν βγήκε νικητής. Εξάρα με χατ-τρικ του Ματζουκιτς σημείωσε η Κροατία.

Σε αναμετρήσεις για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ 2018, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΕΪΡΕ-Γεωργία 1-0 (56΄ Κόουλμαν)
Αυστρία-Ουαλία 2-2 (28΄,48΄ Αρναούτοβιτς – 23΄ Αλεν, 45΄αυτ. Βίμερ)
Μολδαβία-Σερβία 0-3 (20΄ Κόστιτς, 37΄ Ιβάνοβιτς, 60΄ Τάντιτς)

7ος όμιλος
Ιταλία-Ισπανία 1-1 (82΄πεν. Ντε Ρόσι – 55΄ Βιτόλο)
ΠΓΔΜ-Ισραήλ 1-2 (63΄ Νεστερόφσκι – 25΄ Χεμέντ, 43΄ Ταλ Μπεν Χάιμ)
Λιχτενστάιν-Αλβανία 0-2 (11΄αυτ. Γέλε, 71΄ Μπαλάι)

8ος όμιλος
Βέλγιο-Βοσνία/Ερζεγοβίνη 7/10
Ελλάδα-Κύπρος 7/10
Εσθονία-Γιβραλτάρ 7/10

9ος όμιλος
Κόσοβο-Κροατία 0-6 (6΄,24΄,35΄ Ματζουκιτς, 68΄ Μίτροβιτς, 83΄ Πέρισιτς, 90+3΄ Κάλινιτς)
Ισλανδία-Φινλανδία 3-2 (37΄ Αρνασον, 90΄+1΄ Φινμπόγκασον, 90+6΄ Ρ. Σίγκουρντσον – 21΄ Πούκι, 39΄ Λοντ)
Τουρκία-Ουκρανία 2-2 (45΄ Τουφάν, 81΄πεν. Τσαλχάνογλου – 24΄πεν. Γιαρμολένκο, 26΄ Κράβετς)