Home SPORTS NEWS Ήρθε από τον πάγκο και έδωσε τη λύση ο Μοράτα

Ήρθε από τον πάγκο και έδωσε τη λύση ο Μοράτα

real

Δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά τελικά πήρε την πολυπόθητη νίκη η Ρεάλ Μαδρίτης και πλέον είναι μόνη πρώτη στην βαθμολογία του Πρωταθλήματος, μετά την ήττα της συμπολίτισσας της, Ατλέτικο. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό με τον Μπενζεμά, αλλά η Αθλέτικ Μπιλμπάο έφερε το ματς στα ίσα με σκόρερ τον Σαμπίν στο 27′. Αυτός που έδωσε τη λύση στη “βασίλισσα” ήταν ο Μοράτα που ήρθε από τον πάγκο. Ο Ισπανός πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 83′ της αναμέτρησης.

Σε παιχνίδια που διεξήχθησαν νωρίτερα η Βιγιαρεάλ κέρδισε 2-1 την Λας Πάλμας και η Μάλαγα διέσυρε με “4άρα” την Λεγκανές. Το “κίτρινο υποβρύχιο” έμεινε πίσω στο σκορ από γκολάρα του Μπόατενγκ στο 31′, αλλά ισοφάρισε στο 64′ με πέναλτι του Σανσόνε και έφτασε στην ανατροπή με γκολ του Μπακαμπού στις καθυστερήσεις. Στο άλλο παιχνίδι η Μάλαγα κέρδισε 4-0 με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ. Ο Χόνι με πέναλτι στο 40′ άνοιξε το δρόμο προς τη μεγάλη νίκη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γκονσάλο Κάστρο πέτυχε το 2-0. Στο 57′ ο Σάντρο Ραμίρεθ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και ο Καμάτσο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.