Home SPORTS NEWS Τα αποτελέσματα στα πρώτα ματς των Play-off του Europa League

Τα αποτελέσματα στα πρώτα ματς των Play-off του Europa League

Με τις Κυπριακές ομάδες να έχουν απολογισμό μία νίκη και μία ισοπαλία διεξήχθησαν οι πρώτοι αγώνες για τα Play-off του Europa League. Όσον αφορά τις Ελληνικές ομάδες, είχαν μία νίκη, μία ισοπαλία και μία ήττα. Από τα ματς ξεχώρισε η “6άρα” της Μίλαν, που ουσιαστικά πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης. Νίκη με καθαρό σκορ πέτυχε η Έβερτον, ενώ ήττα σοκ δέχθηκε ο Άξιαξ στην έδρα του και κινδυνεύει με αποκλεισμό.

Ο Απόλλωνας κόντρα στην Μίντζιλαντ επικράτησε 3-2 με ένα γκολ στο φινάλε της αναμέτρησης. Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε με γκολ του Χάμπου Κυριάκου στο 14ο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 37′ με σκόρερ τον Sorloth. Ξανά προβάδισμα ο Απόλλων πήρε στο 69′ με τον Ζάντερ Σαντάνα, όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Sorloth ισοφάρισε εκ νέου για την ομάδα από τη Δανία. Ο Γιάννης Πίττας, που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, σκόραρε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Στην Τσεχία, η ΑΕΚ παρότι προηγήθηκε, δέχθηκε την ήττα με 3-1. Η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ακοράν, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχος μπροστά στο σκορ, με γκολ των Bakos στο 29′ και του Kolar έξι λεπτά αργότερα. O Bakos με πέναλτι στο 74′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Νίκη με ανατροπή πέτυχε ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας την Έστερσουντ με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στην “Τούμπα” με πέναλτι του Νουρί στο 21′, όμως ο Μάτος ισοφάρισε στο 36′. Στο 77′ ο Πρίγιοβιτς έβαλε μπροστά στο σκορ το “δικέφαλο του βορρά” και ο ίδιος παίκτης από την άσπρη βούλα στο 88′ σκόραρε ξανά. Λευκή ισοπαλία για την ΑΕΚ στο Βέλγιο απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0 απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, όμως μέσα σε διάστημα εφτά λεπτών δέχθηκε τρία γκολ και την ήττα στη “Λεωφόρο”. Οι Λουντ και Καμπέσας σε 29ο και 55ο λεπτό αντίστοιχα σκόραραν για το “τριφύλλι”, ενώ για τους Βάσκουας δύο τέρματα πέτυχε ο Αντούριθ (68′ & 74′) και ένα ο Ντε Μάρκος (71′).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους πρώτους αγώνες των play-off του Europa League:
Απόλλων Λεμεσού – Μίντιλαντ 3-2 (15′ Κυριάκου, 69′ Ζάντερ, 90′ Πίττας / 38′, 74′ Σόρλοτ)
Πλζεν – ΑΕΚ Λάρνακας 3-1 (29′, 74′ πεν. Μπάκος, 36′ Κόλαρ / 8′ Ακοράν)
ΠΑΟΚ – Έστερσουντ 3-1 (37′ Μάτος, 77΄, 88′ πεν. Πρίγιοβιτς / 21′ πεν. Νουρί)
Παναθηναϊκός – Μπιλμπάο 2-3 (29′ Λουντ, 55′ Καμπέσας – 68′, 74′ Αντούριθ, 71′ Ντε Μάρκος)
Μπριζ – ΑΕΚ 0-0
Μίλαν – Σκεντίγια 6-0 (13′, 28′ Αντρέ Σίλβα, 25′, 86′ Μοντολίβο, 67′ Μπορίνι, 69′ Αντονέλι)
Άγιαξ – Ρόσενμποργκ 0-1 (77′ Αντεγκμπένρο)
Έβερτον – Χάιντουκ 2-0 (30′ Κιν, 40′ Γκέιγ)
Ντομζάλε – Μαρσέιγ 1-1 (12′ Βέτριχ / 63′ Σανσόν)
Ουτρέχτη – Ζενίτ 1-0 (77′ Λαμπιάντ)
Κρασνοντάρ – Ερυθρός Αστέρας 3-2 (20′ Ιγκνάτιεβ, 46′ Κλάεσον, 66′ Πετρόβ / 57′ Σρνιτς, 71′ Πέσιτς)
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ – Ολεξαντρίγια 1-1 (8′ Ίβανιτς / 19′ Μπαναντά)
Ντινάμο Ζάγκρεμπ – Σκεντέρμπεου 1-1 (90’+5′ Άνχελο Ενρίκες / 37′ Λατίφι)
Χαφνάρφιορντουρ – Μπράγκα 1-2 (40′ Μπιόρνσον / 62′ Ντίας Φερνάντες, 79′ Στόιλκοβιτς)
Βαρντάρ – Φενέρμπαχτσε 2-0 (20′ Μπαρσεγκιάν, 90’+2′ αυτ. Τοπάλ)
Λουντουγκόρετς – Σούντουβα 2-0 (61′ Μότσι, 76′ Βούρα)
Άλταχ – Μακαμπί Τελ Αβίβ 0-1 (68′ Κιάρτανσον)
Βιτόρουλ – Σάλτσμπουργκ 1-3 (7′ Τουκουντεάν / 2′ Χουάνγκ Χι-Τσαν, 29′ Βολφ, 31′ Ντάμπουρ)
Λέγκια – Σέριφ Τιρασπόλ 1-1 (76′ Χάμαλαϊνεν / 88′ Μπαγιάλα)
Όσιγιεκ – Αούστρια Βιέννης 1-2 (15′ Εγιούπι / 26′ Μόνσχαϊν, 60′ Χολσχάουζερ)
Παρτίζαν – Βίντεοτον 0-0
Μαρίτιμο – Ντίναμο Κιέβου 0-0