Home SPORTS NEWS Κέρδισε τη Χιλή και κατέκτησε το Κύπελλο Συνομοσπονδιών η Γερμανία – Στην...

Κέρδισε τη Χιλή και κατέκτησε το Κύπελλο Συνομοσπονδιών η Γερμανία – Στην 3η θέση η Πορτογαλία

Με τη Γερμανία να κερδίζει τη Χιλή στον τελικό και να κατακτά το τρόπαιο ολοκληρώθηκε το Κύπελλο Συνομοσπονδιών. Η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια ήταν πιο αποτελεσματική από την αντίπαλη της, που είχε την κατοχή σε όλο το ματς, αλλά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Τα “πάντσερ” επικράτησαν 1-0 λοιπόν, σκοράροντας στο 20ο λεπτό με τον Στιντλ, μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα των Χιλιάνων.

Νωρίτερα η Πορτογαλία κέρδισε το Μεξικό στην παράταση, τερματίζοντας στην 3η θέση της διοργάνωσης. Το Μεξικό πήρε προβάδισμα στο 54′ με αυτογκόλ του Νέτο και έφτασε κοντά στη νίκη, όμως στο 90’+1′ ο Πέπε ισοφάρισε και έστειλε το ματς στον έξτρα χρόνο. Εκεί ο Αντριέν Σίλβα με πέναλτι στο 104′ έδωσε τη νίκη στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης με 2-1.