Home SPORTS NEWS Άφησε εκτός συνέχειας τη Μπάγερν και θα έχει την ευκαιρία να διατηρήσει...

Άφησε εκτός συνέχειας τη Μπάγερν και θα έχει την ευκαιρία να διατηρήσει τα σκήπτρα της η Ρεάλ

Για άλλη μια φορά η πορεία της Μπάγερν σταμάτησε στα ημιτελικά και άλλη μια χρονιά που η Ρεάλ φτάνει στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα της Μαδρίτης άφησε εκτός συνέχειας τους “βαυαρούς” και θα διεκδικήσει το τρίτο σερί και 13ο τρόπαιο στην ιστορία της, έχοντας λοιπόν την ευκαιρία να διατηρήσει τα σκήπτρα της.

Μπήκε δυνατά η ομάδα του Μονάχου και προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τέρμα του Κίμιχ, όμως ήρθε νωρίς η ισοφάριση, με τον Μπενζεμά να σκοράρει στο 11′. Με την έναρξη της επανάληψης έγινε η ανατροπή, με τον Γάλλο να βρίσκει πάλι δίχτυα στο 46′, μετά από μεγάλη γκάφα του τερματοφύλακα. Προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι και ισοφάρισαν με τον Χάμες Ροντρίγκες στο 63′, αλλά έμειναν μέχρι εκεί και σε συνδυασμό με το 1-2 του πρώτου ματς οι “μερένχες” προκρίθηκαν στον τελικό της διοργάνωσης.

Ρεάλ – Μπάγερν 2-2 (11′ και 46′ Μπενζεμά / 3′ Κίμιχ, 63′ Χάμες Ροντρίγκες)