Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ Συγκρίσεις που προκαλούν

Συγκρίσεις που προκαλούν

basket-etha (14)

Γράφαμε πριν το ματς τις ανησυχίες μας για το Σάντο και τη διαιτησία κόντρα στην Έθα. Το γεγονός πως η Έθα έχασε στη πρεμιέρα, άλλαξε προπονητή και ήταν γενικά υπό πίεση, έκανε την κατάσταση μάλλον περίεργη. Δυστυχώς τα όσα είδαμε στη δεύτερη περίοδο αλλά κυρίως στο τέλος μας επιβεβαίωσαν.

Ας μην παρεξηγηθούμε και στα δυο χρονικά διαστήματα που προαναφέρουμε, έπαιξαν και τα δικά μας λάθη σημαντικό ρόλο. Όταν όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο τα φάουλ ήταν 3-12 (!!!) και μέχρι τα τελευταία δυο λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο 1-9 (!!!) πως να μην γίνονται λάθη; Όταν για 40 λεπτά, τέσσερις διαφορετικοί παίκτες της Έθα έπαιζαν full court press τον πλέι μέικερ μας Μπράουν και του δόθηκαν μηδέν φάουλ στο κατέβασμα, πώς να μην εκνευριστεί;

Τα όσα είδαμε στο τελευταίο δίλεπτο ήταν απλά το αποκορύφωμα και το εξόφθαλμο φάουλ στο Μάνιγκατ σε προσπάθεια 3 πόντων που δε δόθηκε ποτέ (ενώ στην προηγούμενη φάση δόθηκε εναντίων του ίδιου παίκτη σε προσπάθεια 3 πόντων) ολοκλήρωσε το έργο.

Θα το πούμε άλλη μια φορά ότι έκανε και η ΟΜΟΝΟΙΑ λάθη τα οποία αν απέφευγε θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνα. Κάποια στιγμή όμως το ανέκδοτο με το Σάντο, την Έθα και γενικά τη διαιτησία στη κυπριακή καλαθόσφαιρα πρέπει να σταματήσει. Η ΟΜΟΝΟΙΑ ήδη άρχισε να κάνει παραστάσεις στους αρμόδιους, όμως αυτό δεν γίνεται εδώ και χρόνια;