Home SPORTS NEWS Τα αποτελέσματα στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League

Τα αποτελέσματα στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League

feyenoord-manutd

Εκπλήξεις και ανατροπές σε αρκετές αναμετρήσεις της πρεμιέρας των ομίλων του Europa League. “Διπλό” πέτυχε ο Ολυμπιακός Πειραιώς, ισοπαλία στην Τούμπα ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Φιορεντίνα, ενώ έχασε από τον Άγιαξ ο Παναθηναϊκός, αν και είχε προηγηθεί στο σκορ. Ήττα στο Ρότερνταμ από τη Φέγενοορντ υπέστη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Σπουδαία ανατροπή πέτυχε η Ζενίτ, που μέχρι το 75′ έχασε 3-0 από την Μακάμπι, όμως στο τέλος πήρε τη νίκη!

Σε άλλους αγώνες, με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η Φενέρ πήρε βαθμό στην Ουκρανία, το ίδιο έκανε και η Καραμπάγκ στην έδρα της κόντρα στη Σλόβαν. Συμβιβασμός ανάμεσα σε Μάιντς και Σεντ-Ετιέν, όπως επίσης και στον αγώνα μεταξύ της Βικτόρια Πλζεν με τη Ρόμα. Νίκη εκτός έδρας πέτυχαν  Σάλκε και Σαχτάρ επί των Νις και Κόνιασπορ αντίστοιχα. Μεγάλη έκπληξη στο Μιλάνο, με την Χαπόελ Μπερ-Σεβά να κερδίζει την Ίντερ. “Τριάρες” από Σαουθάμπτον και Σασουόλο επί των Σπάρτα Πράγας και Αθλέτικ Μπιλμπάο αντίστοιχα. Νίκη για τη Βιγιαρεάλ με 2-1 επί της Ζυρίχης, ενώ με το ίδιο σκορ πήρε το “τρίποντο” η Άντερλεχτ επί της Γκαμπάλα.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League:

1ος όμιλος
Φέγενοορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (79′ Φιλένα)
Ζόρια – Φενέρμπαχτσε 1-1 (52′ Γκρετσίσκιν / 96′ Κιερ)

2ος όμιλος
Γιουνγκ Μπόις – Ολυμπιακός 0-1 (42′ Καμπιάσο)
Αποέλ – Αστάνα 2-1 (75′ Βινίσιους, 87′ Ντε Καμάργκο / 45′ Μακσίμοβιτς)

3ος όμιλος
Μάιντς – Σεντ-Ετιέν 1-1 (57′ Μπούνγκερτ / 88′ Ρέμπιτς)
Άντερλεχτ – Γκαμπάλα 2-1 (14′ Τεοντόρτσικ, 41′ αυτ. Ραφαέλ Σάντος / 20′ Νταμπό)

4ος όμιλος
Άλκμααρ – Ντάνταλκ 1-1 (61′ Βάιτενς / 89′ Κίλνταφ)
Μακάμπι Τελ-Αβίβ – Ζενίτ 3-4 (26′ και 70′ Μεντούνιανιν, 50′ Κιάρτανσον / 76′ Κοκόριν, 84′ Μαουρίσιο, 86′ Ζιουλιάνο, 90′ Τζόρτζεβιτς)

5ος όμιλος
Βικτόρια Πλζεν – Ρόμα 1-1 (11′ Μπάκος / 4′ πέν. Περότι)
Άστρα Τζούρτζου – Αούστρια Βιέννης 2-3 (18′ Αλιμπέκ, 74′ Σαπουνάρου / 16′ πέν. Χόλτσχαουζερ, 33′ Φρίζενμπιχλερ, 58′ Γκρίνβαλντ)

6ος όμιλος
Ραπίντ Βιέννης – Γκενκ 3-2 (51′ Σβαμπ, 59′ Ζοελίντον, 60′ αυτ. Κόλεϊ / 29′ και 90′ Μπέιλι)
Σασουόλο – Μπιλμπάο 3-0 (60′ Λιρόλα, 75′ Ντεφρέλ, 82′ Πολιτάνο)

7ος όμιλος
Παναθηναϊκός – Άγιαξ 1-2 (5′ Μπεργκ / 34′ Μπερτράν Τραορέ, 67′ Ρίντεβαλντ)
Σταντάρ Λιέγης – Θέλτα 1-1 (3′ Ντοσεβί / 13′ Τζουζέπε Ρόσι)

8ος όμιλος
Κόνιασπορ – Σαχτάρ 0-1 (76′ Φακούντο Φερέιρα)
Μπράγκα – Γάνδη 1-1 (24′ Αντρέ Πίντο / 6′ Μιλίτσεβιτς)

9ος όμιλος
Ζάλτσμπουργκ – Κρασνοντάρ 0-1 (37′ Ζοαοζίνιο)
Νις – Σάλκε 0-1 (75′ Μπάμπα)

10ος όμιλος
Καραμπάγκ – Σλόβαν Λίμπερετς 2-2 (7′ Μίτσελ, 94′ Σαντίκοβ / 1′ Σικόρα, 68′ Μπάρος)
ΠΑΟΚ – Φιορεντίνα 0-0

11ος όμιλος
Ίντερ – Χαπόελ Μπερ-Σεβά 0-2 (54′ Μιγκέλ Βίτορ, 69′ Μπουζάλο)
Σαουθάμπτον – Σπάρτα Πράγας 3-0 (5′ πέν. και 27′ Όστιν, 90′ Τζέι Ροντρίγκεθ)

12ος όμιλος
Οσμάνλισπορ – Στεάουα Βουκουρεστίου 2-0 (64′ πέν. Ντιαμπατέ, 74′ Ουμάρ)
Βιγιαρεάλ – Ζυρίχη 2-1 (28′ Πάτο, 45′ Ζόναταν ντος Σάντος / 2′ Σαντίκου)

Στιγμιότυπα από τις περισσότερες αναμετρήσεις:

Панатинаикос – Аякс 1-2 (15 сентября 2016 г, Лига Европы) от Независимый спорт на Rutube.

Маккаби – Зенит 3-4 (15 сентября 2016 г, Лига Европы) от Независимый спорт на Rutube.

Зальцбург – Краснодар 0-1 (15 сентября 2016 г, Лига Европы) от Независимый спорт на Rutube.