Home ΚΥΠΡΟΣ Η ΑΕΚ διέσυρε τον Απόλλωνα

Η ΑΕΚ διέσυρε τον Απόλλωνα

aek-apollon (1)

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν αυτό ανάμεσα σε ΑΕΚ και Απόλλωνα, αφού η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 6-1. Μάλιστα, το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 5-1 υπέρ των γηπεδούχων. Διασυρμός λοιπόν για τον Απόλλωνα στη Λάρνακα, που όμως κρατιέται στην 3η θεση με 49 βαθμούς, όσους έχει και η Ανόρθωση. Στο -1 από την κορυφή παρέμεινε η ΑΕΚ.

Ο Τέτε στο 6ο λεπτό άνοιξε το δρόμο για τη μεγάλη νίκη και ο Άλβες στο 21′ διπλσίασε τα τέρματα της ομάδας του. Έξι λεπτά αργότερα σκόραρε ο Τρισκόφσκι, κάνοντας το 3-0. Στο 34′ ο Ζοάο Πέδρο μείωσε προσωρινά για τον Απόλλωνα σε 3-1, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το 4-1 για την ΑΕΚ με αυτογκόλ του Φρέιρε. Στο 43ο λεπτό ήταν η σειρά του Λαρένα να χριστεί σκόρερ, πετυχαίνοντας το 5-1 με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε στο 89ο λεπτό ο Μυτίδης, που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι.