Home ΚΥΠΡΟΣ Εντός έδρας ήττα δέχθηκε η ΑΕΚ, 1-0 από την Σλόβαν Λίμπερετς

Εντός έδρας ήττα δέχθηκε η ΑΕΚ, 1-0 από την Σλόβαν Λίμπερετς

AEK-Slovan

Την ήττα με 1-0 από την Σλόβαν Λίμπερετς δέχθηκε η ΑΕΚ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα play-off του Europa League. Το μοναδικό γκολ του αγώνα, που διεξήχθη στο στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος», πέτυχε ο Κουφάλ στο 29ο λεπτό. Ο ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι Λαρνακείς αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 65ο λεπτό λόγω αποβολής του Ορτίθ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τυχερή στην ατυχία της η ΑΕΚ, αφού η Σλόβαν είχε δύο δοκάρια, το πρώτο στο 45′ και το δεύτερο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε με τους: Μίνιο, Μόισοφ, Μουρίγιο, Ορτίθ, Τρουγιόλς (34’ Χαραλάμπους), Λαρένα, Άλβες (75′ Χαραλαμπίδης), Τέτε (82΄Ακοράν), Τρισκόφσκι, Μπόλιεβιτς, Τομάς.

Πλέον η ΑΕΚ θα διεκδικήσει την πρόκριση στον επαναληπτικό που είναι προγραμματισμένος σε μια εβδομάδα από σήμερα. Οι Λαρνακείς χρειάζονται μόνο νίκη για να τα καταφέρουν, αφού με ήττα η ισοπαλία θα γνωρίσουν τον αποκλεισμό.