Home MUNDIAL 2018 Γαλλία η νέα Πρωταθλήτρια κόσμου!

Γαλλία η νέα Πρωταθλήτρια κόσμου!

Σε ένα χορταστικό τελικό, πραγματική διαφήμιση του αθλήματος, η Γαλλία ήταν καταιγιστική στην επίθεση και κατάφερε να επιβληθεί με 4-2 της φιλότιμης Κροατίας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, με το σκορ να ανοίγει με αυτογκόλ του Μάντζουκιτς στο 18′, με την Κροατία να απαντά σχετικά νωρίς με γκολάρα του Πέρισιτς στο 28′. Το ημίχρονο έκλεισε με πέναλτι υπέρ της Γαλλίας, σε χέρι του Πέρισιτς και χρήση VAR, με τον Γκριεζμάν να γράφει το όνομα του στους σκόρερ και να κάνει το 2-1 στο 38′.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου εντυπωσιακό, με το Πογκμπά να γράφει το 3-1 με πλασέ στο 59′, ενώ 6 λεπτά αργότερα, το σουτ του Μπαπέ εκτός περιοχής έγραψε το 4-1, με το Σούπασιτς να μένει στήλη άλατος. Ένα λάθος του Λιορίς, που προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Μάντζουκιτς, αναπτέρωσε τις ελπίδες των Κροατών 20 λεπτά πριν το τέλος. Μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι, με την Γαλλία να στέφεται πρωταθλήτρια κόσμου, “ράβοντας” το δεύτερο αστέρι στη φανέλα της, μετά την κατάκτηση του 98′.