Home ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στην κορυφή ο Απόλλωνας – Σπουδαία νίκη για Ερμή (videos)

Στην κορυφή ο Απόλλωνας – Σπουδαία νίκη για Ερμή (videos)

ermis-apoel

Με νίκη των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε ο σημερινός αγώνας στο Δασάκι μεταξύ του Ερμή Αραδίππου με το Αποέλ για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Ο Ερμής νίκησε με 2-1 και υποχρέωσε το Αποέλ στην πρώτη του φετινή ήττα.

Το Αποέλ άνοιξε το σκορ στο 6′ με τον Πιέρο Σωτηρίου και το διατήρησε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 48′ ο Ονίλο ισοφάρισε σε 1-1 για τον Ερμή.

Στο 83′ δυνατό σουτ του Σαμάρα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Αποέλ και ακολούθως στον Πάρντο για να καταλήξει σε κόρνερ.

Στο 90+2 ο Ονίλο μετά από αντεπίθεση βρέθηκε σε θέση βολής και διαμόρφωσε το 2-1.

Ο Απόλλωνας νίκησε απόψε εκτός έδρας με 5-2 την Αγία Νάπα και με τη νίκη του έπιασε το ΑΠΟΕΛ στην κορυφή.

Στο 11′ ο Στογιάνοβιτς άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα και στο 16′ ο Γκιέ με κεφαλιά πέτυχε 2-0. Στο 19′ ήταν η σειρά του Ατράντε να σκοράρει και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τριών τερμάτων.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47′ η Αγία Νάπα μείωσε με τον Ηλία Γεωργίου και δύο λεπτά αργότερα ο Μάρτσεφ μείωσε εκ νέου (2-3).

Στο 65′ ο Παπουλής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-2 για τον Απόλλωνα και ένα λεπτό αργότερα ο Γκουγιόν διαμόρφωσε το 5-2.

Με νίκη του Εθνικού Άχνας επί του Οθέλλου Αθηαίνου (2-1) ολοκληρώθηκε ο αγώνας στο Στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Ο Οθέλλος άνοιξε το σκορ (1-0) στο 53′ με τον Γκριγκαλασβίλι.

Στο 60′ ο Πίντο με γωνιακό σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για τον Εθνικό και στο 62′ ο Αμεσάν έδωσε προβάδισμα στους αχνιώτες που το διατήρησαν μέχρι το τέλος. Οι δυο ποδοσφαιριστές μπήκαν αλλαγή στο παιχνίδι.