Home TOP NEWS Στην προϊστορία παίζει μόνη της

Στην προϊστορία παίζει μόνη της

2015

Φιλοξενεί τη Δόξα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, αυτή την εβδομάδα η ΟΜΟΝΟΙΑ και εμείς σας παρουσιάζουμε την προϊστορία ανάμεσα στις δύο ομάδες σε παιχνίδι Πρωταθλήματος. Τα στατιστικά, που ασφαλώς δεν παίζουν… μπάλα, αναδεικνύουν την ανωτερότητας του “τριφυλλιού” κόντρα στην ομάδα της Κατωκοπιάς. Σε 24 αγώνες μεταξύ ΟΜΟΝΟΙΑΣ και Δόξας, η ομάδα μας μετράει 20 νίκες, σε αντίθεση με τον προσεχές αντίπαλο που πέτυχε μόνο μία, ενώ τρία παιχνίδια ολοκληρώθηκαν ισόπαλα.

2009-10

Η μοναδική μέχρι σήμερα νίκης της Δόξας στο Πρωτάθλημα επί της ομάδας μας σημειώθηκε το 2007. Όσον αφορά τις δύο από τις τρεις ισοπαλίες, η προσφυγική ομάδα τις πήρε με γκολ στις καθυστερήσεις. Από τις 24 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων ξεχωρίζουν οι νίκες της ΟΜΟΝΟΙΑΣ με σκορ 11-3 και 11-0 τις αγωνιστικές περιόδους 2001-02 και 2003-04 αντίστοιχα. Επίσης, εκπληκτική ήταν η νίκη τη χρονιά 2009-10 (που οι “πράσινοι” κατέκτησαν τον τίτλο) με σκορ 2-4, αφού οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 2-0. Με ανατροπή στα τελευταία λεπτά ήρθε και η επικράτηση την επόμενη χρονιά, αυτή τη φορά με 2-3.

Πιο κάτω αναλυτικά η προϊστορία ανάμεσα σε ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας και Δόξα Κατωκοπιάς:

2003-04
Πανηγυρισμοί για ένα από τα 11 γκολ στον αγώνα του 2ου γύρου της περιόδου 2003-04