Home TOP NEWS Ήττα η Κύπρος – Καλή απόδοση από τους πράσινους

Ήττα η Κύπρος – Καλή απόδοση από τους πράσινους

ethniki-bosnia-xristofi (6)

Για τη 3η αγωνιστική του 8ου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ 2018, η Κύπρος έχασε στη Ζένιτσα από τη Βοσνία Ερζεγοβίνη με 2-0 και δεν κατάφερε να πάρει έτσι τους πρώτους της βαθμούς στη διοργάνωση.

Η Κύπρος ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο με πιο δραστήριο παίκτη τον Δημήτρη Χριστοφή που πίεσε πολύ την άμυνα των Βόσνιων. Στο δεύτερο μέρος, και ενώ ο Παναγή είχε κάνει σημαντικές αποκρούσεις και κρατούσε το μηδέν, ένα λάθος του Νεκτάριου Αλεξάνδου, έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους της Εθνικής να ανοίξουν το σκορ με τον Τζέκο στο 70′. Ένα δεκάλεπτο μετά ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 2-0, σε μία φάση που ο Παναγή διαμαρτηρήθηκε πως η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή.

Ο Δημήτρης Χριστοφή έγινε αλλαγή στο 77′. Η Κύπρος παραμένει στην τελευταία θέση του ομίλου με μηδέν βαθμούς. Το απόλυτο έχουν Ελλάδα και Βέλγιο με 9 βαθμούς.