Aπολογισμός 6ης αγωνιστικής

Ανακατατάξεις είχαμε στη βαθμολογία μετά το τέλος αυτής της αγωνιστικής. Πρώτη στη βαθμολογία ανέβηκε η ΑΕΚ Λάρνακας ενώ μία ανάσα πιο πίσω βρίσκεται ο εξαιρετικός Άρης Λεμεσού ο οποίος αποτελεί την μεγαλύτερη εκπληξη έως τώρα.

Μεγάλες νίκες πήραν στα ντέρμπι ΟΜΟΝΟΙΑ και ΑΕΛ επί των Απόλλωνα και Ανόρθωσης αντίστοιχα.

Τι έγινε στους αγώνες της αγωνιστικής…

Η ΑΕΚ Λάρνακας νίκησε με 3-0 την ΠΑΕΕΚ Κερύνειας σε αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta και με 14 βαθμούς, πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Στη 10η θέση και στους 4 βαθμούς έμεινε η ΠΑΕΕΚ.

Τα τέρματα της ΑΕΚ πέτυχαν οι Τρισκόβσκι (12′), Γκιούρσκο (37′) και Άμπραχαμ (90′).

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο αγώνας της Πάφος F.C. με τον Ολυμπιακό στο “Στέλιος Κυριακίδης”.   Ο Βαλακάρι άνοιξε το σκορ για την Πάφο στο 53′ και ο Ευτυχίδης ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό στο 89′.

Στους 7 βαθμούς ανέβηκε η Πάφος, στους 8 ο Ολυμπιακός.

Με τέρμα του Τσέποβιτς στο 16ο λεπτό, η Ομόνοια νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα στον πρώτο χρονικά αγώνα που έγινε την Κυριακή για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta.

Σημαντική η νίκη για τους περσινούς Πρωταθλητές που ανέβηκαν στους 7 βαθμούς (σε πέντε αγώνες), αφήνοντας την ομάδα της Λεμεσού στους 12 (σε έξι αγώνες).

Στο Τσίρειο Στάδιο, η ΑΕΛ νίκησε με 2-1 την Ανόρθωση στο δεύτερο ντέρμπι της Κυριακής.

Στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν και τα τρία τέρματα. Η ΑΕΛ σκόραρε με αυτογκόλ του Αραγιούρι (17′)  και σουτ του Έουλερ (26′) και ενώ η Ανόρθωση είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ουάρντα (23′).

Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΛ ανέβηκε στους 10 βαθμούς, αφήνοντας την Ανόρθωση στους 6 (και οι δύο ομάδες έχουν αγώνα λιγότερο).

Χθες, με νίκες του ΑΠΟΕΛ και του Άρη ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta..

Ο Άρης νίκησε με 2-1 εκτός έδρας τη Δόξα και με 13 βαθμούς ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας ένα βαθμό λιγότερο από την ΑΕΚ..

Η Δόξα προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Τιτζιάνι  και ο Άρης γύρισε το ματς με δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά με τους Στεπίνσκι (86′) και Σικόρσκι (89΄).

Στα τελευταία λεπτά κρίθηκε και ο αγώνας του ΑΠΟΕΛ με τον Εθνικό με τους γηπεδούχους να πέρνουν τη νίκη με τέρμα του Καρώ στο 87′. Ο ΑΠΟΕΛ είχε προηγηθεί με τον Οκριασβίλι στο 45′ και ο Εθνικός ισοφάρισε στο 81′ με πέναλτι του Μάριου Ηλία.