Home TOP NEWS Match Report: Η πιο γλυκιά ισοπαλία και Τελικός ύστερα από έξι χρόνια

Match Report: Η πιο γλυκιά ισοπαλία και Τελικός ύστερα από έξι χρόνια

Πανηγυρίζουμε απόψε την πρόκριση μας στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου. Η ΟΜΟΝΟΙΑ έκανε απόψε τρομερή διαχείρηση σε ένα παιχνίδι που άρχισε καλά, με το γκολ μας, όμως εξελίχθηκε άσχημα μετά τη γρήγορη κόκκινη του Γιούστε. Η ισοφάριση του Ουάρντα νωρίς, έκανε το παιχνίδι πολύ αγχωτικό για όλους μας. Όχι όμως για τους παίκτες της ομάδας που ήταν ψύχραιμοι, περιόρισαν τα λάθη τους, έπαιξαν σε κάποιες στιγμές και με τον χρόνο, γενικά ακολούθησαν άψογα τις οδηγείες του Λένον και τα κατάφερε.

Το τελικό 1-1 στο ΓΣΠ σε συνδυασμό με τη νίκη μας με 2-0 στο Παπαδόπουλος μας στέλνει στον τελικό. Απόψε πανηγυρίζουμε και περιμένουμε με ανυπομονησία το μεγάλο παιχνίδι της 25ης Μαϊου με τον Εθνικό!

Στο 1ο λεπτό καλή προϋπόθεση για την ΟΜΟΝΟΙΑ με τον Ματάβς να δίνει στον Παπουλή και αυτός για λίγο δεν μπόρεσε να βγάλει μόνο τον Λοβέρα.

Η πρώτη ευκαιρία ήταν για την Ανόρθωση στο 2ο λεπτό όταν ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε από δεξιά, δεν έδιωξε καλά η άμυνα μας, ο Χριστοφή έκανε βολέ το οποίο έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο.

Στο 5ο λεπτό η ΟΜΟΝΟΙΑ ανοίγει το σκορ με τον Λανγκ. Κοιμήθηκε η άμυνα της Ανόρθωσης, ο Λοϊζου μπήκε ανενόχλητος στην περιοχή, έκανε σουτ, κόντραρε η μπάλα, βγήκε μόνος μπροστά σε κενό τέρμα ο Ούγγρος και πέτυχε ένα πανεύκολο γκολ.

-Στο 9ο λεπτό ο Γιούστε δέχθηκε κόκκινη κάρτα αδίκως από τον Ιταλ΄λο διαιτητή. Φάνηκε στην επανάληψη το μαρκάρισμα του Γιούστε να πηγαίνει καθαρά για μπάλα και να βρίσκει λίγο τον αντίπαλο.

Στο 16ο λεπτό ο Νοβότνι έκανε σουτ από πλαγια θέση αναγκάζοντας τον Φαμπιάνο σε δύσκολη απόκρουση.

Στο 19ο λεπτό ο Λοβέρα έκτέλεσε απευθείας φάουλ το οποίο πέρασε ψηλά.

Στο 23ο λεπτό η Ανόρθωση ισοφάρισε με τον Ουάρντα ύστερα από εκτέλεσε κόρνερ και κεφαλιά του Αιγύπτιου.

Στο 31ο λεπτό ο Ουάρντα έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή μας το οποίο πέρασε έξω.

Στο 33ο λεπτό ο Ιωάννου έκανε μακρινό σουτ το οποίο απέκρουσε σταθερά ο Φαμπιάνο.

Στο 34ο λεπτό ο Σέχου σέντραρε για τον Ματάβς ο οποίος έπιασε την κεφαλιά όμως ήταν άστοχη.

Στο 38ο λεπτό εκτελέστηκε κόρνερ, ο Αραγιούρι έπιασε κεφαλιά απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

Β Ημίχρονο

Στο 51’ ο Λοβέρα εκτέλεσε φάουλ από μακριά δεξιά, ο Λέτσιακς έπιασε αδύναμη κεφαλιά που πήγε στον Τζουρ.

Ο Ιωάννου έκανε στο 55’ ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πήγε στον Φαμπιάνο.

Ένα πολύ άστοχο σουτ έκανε στο 57’ ο Χουσμπάουερ.

Στο 59ο Ματάβς έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης, έκανε μπαλιά στον Λοϊζου ο οποίος βρήκε τον τ΄ροπο να απελευθερωθεί από δύο και να σουτάρει, όμως η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 62ο λεπτό ο Αραγιούρι έκανε πλασέ εξω από την περιοχή μας το οποίο πέρασε εκτός.

Κίτρινη κάρτα δέχθηκε ο Μιξ στο 65ο λεπτό.

Τεράστια ευκαιρία έχασε στο 67 η Ανόρθωση σε στημένο από τον Κορέια.  Έγινε κεφαλιά στην περιοχή μας από τον Κορέα και η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι.

Ένα σουτ στο 68ο λεπτό από τον Ματάβς έφυγε άουτ.

Στο 69 βγήκαν οι Λοβέρα και Μάταβς και μπήκαν οι Ζαχαρίου και Κακουλλής.

Στο 83ο λεπτό η ΟΜΟΝΟΙΑ ΄εφυγε στην αντεπίθεση με τον Ζαχαρίου, έδωσε στον Λοϊζου ο οποίος μόνος απέναντι από τον Τζουρ δεν μπόρεσε να σκοράρει.