Home SPORTS NEWS Ασταμάτητος Γιορίς αλλά η Λάτσιο πέρασε

Ασταμάτητος Γιορίς αλλά η Λάτσιο πέρασε

Η Λάτσιο ανάγκασε τον Ούγκο Γιορίς σε πολλές και εντυπωσιακές επεμβάσεις αλλά το τελικό 0-0 με την Τότεναμ στο Ολύμπικο τις έδωσε την πρόκριση στους 32 του Europa League.

Το ματς είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και αρκετές φάσεις και απο τις δύο πλευρές. Στο 5ο λεπτό ο Γκάρεθ Μπέιλ σημείωσε γκολ το οποίο όμως ο διαιτητής δεν μέτρησε για οφσάιντ. Αρκετά αμφίβολη η φάση που μάλλον εκτίθει τον άρχοντα του αγώνα. Στο 19 πρώτη απόκρουση του Γιορίς σε προσπάθεια του Λεντέσμα, για να απαντήσει ο Μπέιλ τρία λεπτά αργότερα. Σωρεία ευκαιριών απο τον Κόζακ πήγαν χαμένες εξαιτίας του Γάλλου τερματοφύλακα που κρατούσε μόνος του το 0 για την Τότεναμ. Οι Άγγλοι πίεζαν και εκείνοι και κέρδισαν αρκετά κόρνερ αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκαν.

Στο 66 ο Κόζακ βγήκε ηττημένος και πάλι απο τον Γιορίς κάτι που ένιωσε και ο Σιανί στο 84 στην τελευταία μεγάλη στιγμή του παιχνιδιού. Αυτό φαίνεται πως δεν πολύ ένοιξε τους Ιταλούς αφού ακόμα και με αυτόν τον βαθμό πέρασαν στην επόμενη φάση.

Οι συνθέσεις Λάτσιο – Τότεναμ:

Λάτσιο: Μαρκέτι, Καβανάντα, Μπιάβα, Σιανί, Ράντου, Μάουρι, Γκονζάλες, Λεδέσμα, Χερνάνες, Λούλιτς, Κόζακ

αλλαγές: Μποτσάρι, Σκαλόνι, Έντερσον, Ονάζι, Καντρέβα, Ρότσι, Φλόκαρι

Τότεναμ: Γιορίς, Γουόκερ, Κόκερ, Βερτόνγκεν, Νόιτον, Σίγκουρντσον, Σάντρο, Κάρολ, Μπέιλ, Ντέμπσι, Αντεμπαγιόρ

αλλαγές: Κουντιτσίνι, Ντόουσον, Χάντλστοουν, Λένον, Ντεμπέλε, Λίβερμορ, Ντεφόου