Home SPORTS NEWS Αποκλεισμός για Νίνη στα πέναλτι!

Αποκλεισμός για Νίνη στα πέναλτι!

Ο Σωτήρης Νίνης (στη φωτό βλέπει τους αντιπάλους του να πανηγυρίοζυν) μπορεί να ευστόχησε στη διαδικασία των πέναλτι, αλλά η Πάρμα αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ιταλίας στο «Ένιο Ταρντίνι» από την Κατάνια, αφού στη… μονομαχία από την «άσπρη βούλα» έχασε με 4-5… Ισοπαλία 1-1 είχαμε στην κανονική διάρκεια, αλλά και στην παράταση, με τον Έλληνα άσο να παίζει σε όλον τον αγώνα…

Το ματς έγινε για τη φάση των «16» του θεσμού και είχε χαρακτήρα νοκ άουτ. Η Πάρμα προηγήθηκε με γκολ του Παντόν στο 12’, ενώ η φιλοξενούμενη ισοφάρισε σε 1-1 στο 19’ με τέρμα από τον Λόντι, ο οποίος ευστόχησε σε πέναλτι… Η Κατάνια κατάφερε και κράτησε το 1-1 μέχρι και τη λήξη του 90λεπτου και έτσι το ζευγάρι οδηγήθηκε στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο δεν είχαμε κάποια αλλαγή, και οι δυο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους από την «άσπρη βούλα»… Πέναλτι εκτέλεσε και ο Νίνης για την ομάδα του, ο Έλληνας άσος ευστόχησε, αλλά η Πάρμα έχασε με 4-5 και έτσι αποκλείστηκε. Μοιραίος για τους γηπεδούχους ο Παλέτα, ενώ ήρωας για τους νικητές, ο Μαρκέζε, που ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι.

Η Κατάνια στους «8» θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια από το ζευγάρι Λάτσιο-Σιένα!