Home SPORTS NEWS «Προσγείωση» στην Βιτόρια

«Προσγείωση» στην Βιτόρια

Ήττα… προσγείωση γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Βιτόρια από την Κάχα Λαμποράλ (82-74) στην πρεμιέρα του «Τοπ 16».

«Η Ευρωλίγκα αρχίζει από το μηδέν» είχε δηλώσει ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά το τέλος της πρώτης φάσης της διοργάνωσης και εν όψει του «Τοπ 16», αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης μετά το 30-19 του 11′, παρουσιάστηκαν χωρίς ενέργεια, συγκέντρωση στην άμυνα και δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Ματσέι Λάμπε, που έκανε απόψε το παιχνίδι της… ζωής του με 25 πόντους. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει… αντίδοτο στο πικ εν ρολ της βάσκικης ομάδας με αποδέκτη τον Λάμπε, είχε κακές επιστροφές στην άμυνα και όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και χειρότερος στην επίθεση.

Ο Τζος Πάουελ ήταν ιδιαίτερα αρνητικός απέναντι στον Λάμπε. Καλύτερα τα πήγε ο Χάινς, αλλά φορτώθηκε νωρίς με φάουλ και αποβλήθηκε με πέντε από το 33’. Ο Όλεσον έκανε πολύ καλή δουλειά στον Σπανούλη μετά το πρώτο δεκάλεπτο και η άμυνα του στον «Κιλ Μπιλ» ήταν από τα «κλειδιά» της νίκης της βασκικής ομάδας.

Η ομάδα του Πειραιά… προσγειώθηκε ανώμαλα στην Βιτόρια, μετά από ένα δίμηνο χωρίς ήττα και μετά από σερί 17 νικών σε Ελλάδα και Ευρώπη. Η τελευταία φορά, που είχαν ηττηθεί οι πρωταθλητές Ευρώπης πριν το αποψινό ματς ήταν στις 25 του περασμένου Οκτωβρίου στο ΣΕΦ από την Ζαλγκίρις Κάουνας (79-61).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα το ματς, χωρίς ενέργεια, συγκέντρωση και να μπορεί να σταματήσει τον Λάμπε. Έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-4 στο τρίτο λεπτό. Με την είσοδο των Χάινς, Λο η άμυνα των «ερυθρολεύκων»… έδεσε. Παράλληλα ο Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους και έδωσε ώθηση και στους συμπαίκτες του. Με επιμέρους σκορ 20-6, ο Ολυμπιακός τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (24-19), ενώ είχε προηγηθεί και με επτά (24-17).

Η ομάδα του Πειραιά με γκολ φάουλ του Έισι Λο και τρίποντο του Άντιτς ανέβασε την διαφορά στους 11 πόντους (30-19) στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά και ενώ ο Κώστας Παπανικολάου είχε αποχωρήσει στα αποδυτήρια προφανώς τραυματίας, χαλάρωσε στην άμυνα του, έκανε λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση και η Κάχα αντέδρασε. Με πρωταγωνιστή τον Ερτέλ μείωσε στους τέσσερις πόντους (42-38) στο 19′ με επιμέρους σκορ από το 30-19, 19-12.

Καταστροφή η τρίτη περίοδος

Με 11 πόντους του Λάμπε – όλους της Κάχα – στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήραν… κεφάλι στο σκορ (51-50 στο 24’) και από εκείνο το σημείο και μετά δεν το έχασαν μέχρι το τέλος. Ο Όλεσον και ο Πλάις πήραν την… σκυτάλη από τον Τσέχο σέντερ και με τρίποντο του Σαν Εμετέριο από τα 9 μέτρα η Κάχα τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +12 (67-55). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Ολυμπιακό και έκρινε το ματς.

Οι 27 πόντοι, που δέχθηκαν οι πρωταθλητές Ευρώπης στο τρίτο δεκάλεπτο τα λένε όλα για την αμυντική παρουσία τους. Με τον Όλεσον να σταματάει τον Σπανούλη και τους παίκτες των «ερυθρόλευκων» να αστοχούν ακόμη και σε λέι απ, ο Ολυμπιακός δεν είχε ούτε ρυθμό στην επίθεση.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε, όπως και η τρίτη με τον Λάμπε να κάνει… πάρτι στην ρακέτα του Ολυμπιακού. Μετά από τρίποντο του Νοτσιόνι η διαφορά ανέβηκε στους 14 (80-66) με πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος της συνάντησης και εκεί η… πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της Κάχα Λαμποράλ. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν λύσεις και ρυθμό για να κάνουν την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-44, 67-55, 82-74.

ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Τάμπακ): Κουκ (3 α.), Νοτσιόνι 11(4/5 διπ., 1/4 τριπ., 6 ριμπ.), Μ. Μπιέλιτσα, Σαν Εμετέριο 6 (2), Πλάις 5, Ερτέλ 13 (4/6 β., 3/4 διπ., 1/2 τριπ., 7 α.), Όλεσον 15 (8/9 β., 2/2 διπ., 1/2 τριπ., 3 α.), Λάμπε 25 (5/7 β., 10/18 διπ., 0/1 τριπ.), Ν. Μπιέλιτσα 5 (1), Κοζέρ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 5, Άντιτς 13 (2/2 διπ., 3/7 τριπ., 4 α.), Σπανούλης 18 (6/6 β., 3/7 διπ., 2/4 τριπ., 3 α., 5 λ.), Περπέρογλου 7 (1), Μαυροειδής, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Πρίντεζης 10 (5/5 διπ. 0/3 τριπ.), Παπανικολάου 10 (2/3 β., 1/2 διπ., 2/7 τριπ., 6 ριμπ.), Μάντζαρης.