Home SPORTS NEWS «Χαστούκια» σε Λάτσιο και Ίντερ (videos)

«Χαστούκια» σε Λάτσιο και Ίντερ (videos)

Αφιλόξενες αποδείχθηκαν για Λάτσιο και Ίντερ η Γένοβα και η… Τοσκάνη για την 23η αγωνιστική του καμπιονάτο, καθώς γνώρισαν ήττες με 2-3 και 1-3 από την Τζένοα και τη Σιένα, με τους «λατσιάλι» να δέχονται μάλιστα γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων! Έτσι, η Νάπολι τους… απομακρύνθηκε, ούσα στην 2η θέση, ενώ ακόμα πιο μακριά τους είναι η πρωτοπόρος Γιουβέντους, που πέρασε από τη Βερόνα, με 2-1 κόντρα στην Κιέβο νωρίτερα… Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες για Μπολόνια (με τον Κονέ να… λάμπει και να σκοράρει σ’ ένα ακόμα ματς) και Αταλάντα, επέστρεψε στις επιτυχίες και η Φιορεντίνα!

Η Σιένα που είναι τελευταία, πέτυχε την δεύτερη νίκη της μέσα σε τρία παιχνίδια και έτσι διατήρησε τις ελπίδες της για παραμονή, καθώς αποκτά και ψυχολογία μετά το 3-1 κόντρα στην Ίντερ, η οποία έμεινε για τρίο αγώνα χωρίς νίκη (0-2-1).

Τρία ματς χωρίς νίκη (0-1-2) έμεινε και η Λάτσιο, η οποία γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα, με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από τη Τζένοα και τον Ριγκόνι! Η ομάδα της Γένοβα έφτασε στη μεγάλη νίκη με 3-2 και έτσι είναι στο +1 από τη ζώνη υποβιβασμού!

Η Φιορεντίνα κατάφερε και νίκησε στο «Φρίουλι» την Πάρμα (2-0)-για τη φιλοξενούμενη δεν αγωνίστηκε ο Σωτήρης Νίνης-, ενώ η πήρε μεγάλο «διπλό» με 3-2, από την έδρα της Πεσκάρα με τον Παναγιώτη Κονέ να σκοράρει για μία ακόμα φορά. Ο Έλληνας άσος ήταν από τους κορυφαίους και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με γκολ στο 66’. Στον πάγκο ήταν ο Λάζαρος Χριστοδουόπουλος.

Αναλυτικά για την 23η αγωνιστική έχουμε:
Παρασκευή
Ρόμα – Κάλιαρι 2-4 (35’ Τότι, 90+3’ Μαρκίνιο/5’ Ναϊνγκολάν, 46’ αυτ. Γκοϊκοετσέα, 53’ Σάου, 71’ Πισάνο)
Σάββατο
Τορίνο – Σαμπντόρια 0-0
Νάπολι – Κατάνια 2-0 (31’ Χάμσικ, 44’ Καναβάρο)
Κυριακή
Κιέβο – Γιουβέντους 1-2 (52’ Τερό/10’ Μάτρι, 42’ Λιχτσάινερ)
Φιορεντίνα – Πάρμα 2-0 (28΄Τόνι, 50΄Γιόβετιτς)
Τζένοα – Λάτσιο 3-2 (16΄Μποριέλο, 22΄Μπερτολάτσι, 90+5΄Ριγκόνι/58΄Φλοκάρι, 82΄Μάουρι)
Παλέρμο – Αταλάντα 1-2 (83΄Νέλσον/54΄Καρμόνα, 72΄Ντενίς)
Πεσκάρα – Μπολόνια 2-3 (30΄Βάις, 45΄Ντ’ Αγκοστίνο/34΄Ντιαμάντι, 50΄Τζιλαρντίνο, 66΄Κονέ)
Σιένα – Ίντερ 3-1 (21΄Εμεγκάρα, 25΄Σεστού, 55΄Ροσίνα/22΄Κασάνο)
21:45: Μίλαν – Ουντινέζε