Home SPORTS NEWS Βροχή… τα γκολ αλλά στραβοπάτημα για Σάλκε

Βροχή… τα γκολ αλλά στραβοπάτημα για Σάλκε

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο γερμανικό πρωτάθλημα η Σάλκε. Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου στην 1η αγωνιστική της Bundesliga δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, καθώς ήρθε ισόπαλη με σκορ 3-3 κόντρα στο Αμβούργο.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο στάδιο γκολ και θέαμα, όμως οι οπαδοί των «βασιλικών μπλε» αποχώρησαν απογοητευμένοι, καθώς είδαν την ομάδα τους να έρχεται ισόπαλη.

Τον χορό των γκολ άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο Χούντελααρ, με τον Φαν ντερ Φάαρτ όμως να ισοφαρίζει εννέα λεπτά αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματα τους και πήραν κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στο 24′ με τον Μπάιστερ, όμως και πάλι ο Χούντελαρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ισοφάρισε σε 2-2 στο 45′

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Αμβούργο ήταν αυτό που πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Σόμπιεζ να σημειώνει το τρίτο τέρμα της ομάδας του στο 49′. Ωστόσο η οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη καθώς ο Σαλάι στο 72′ διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Παρασκευή
Μπάγερν Μονάχου – Γκλάντμπαχ 3-1 (12′ Ρόμπεν, 16′ Μάντζουκιτς, 69′ Αλάμπα (πεν) / 40 Ντάντε (αυτ))

Σάββατο
Μπάγερ Λεβερκούζεν – Φράιμπουργκ 3-1 (22′ Κίσλινγκ, 47′ Σον, 53′ Σαμ / 40′ Χάνκε)
Ανόβερο – Βόλφσμπουργκ 2-0 (17′ Αντρέασεν, 84′ Χούζτι)
Άουγκσμπουργκ – Ντόρτμουντ 0-4 (24′, 66′, 79′ Ομπαμεγιάνγκ, 86′ (πεν.) Λεβαντόβσκι)
Χέρτα Βερολίνου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 6-1 (18′, 72′ Ράμος, 32′ Μπρουκς, 58′, 60′ Αλαγκούι, 90′ Ρόνι / 36′ (πεν.) Μέιερ)
Χόφενχαϊμ – Νυρεμβέργη 2-2 (34′ Άμπραχαμ, 52′ Μοντέστε / 54′ Φραντζ, 57′ Γκίντσεκ)
Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ – Βέρντερ Βρέμης 0-1 (Γιουνούζοβιτς)

Κυριακή
Μάιντς – Στουτγκάρδη 3-2 (14′, 78′ Ν. Μίλερ, 65′ Οκαζάκι / 16′ Ιμπίσεβιτς, 82′ Χάρνικ)
Σάλκε – Αμβούργο 3-3 (2′, 45′ Χούντελααρ, 72′ Σαλάι / 12′ Φαν ντερ Φάαρτ, 24′ Μπάιστερ, 49′ Σόμπιεχ)