Home SPORTS NEWS Ελλάδα: Ήττες για ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό

Ελλάδα: Ήττες για ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό

pao

Σε «φονέα των γιγάντων» εξελίσσεται η καταπληκτική Skoda Ξάνθη του Ραζβάν Λουτσέσκου καθώς λίγες ημέρες μετά την επιβλητική επικράτηση επί του προπορευόμενου ΠΑΟΚ με 4-2, σάρωσε με το ίδιο σκορ και τον τρίτο στη βαθμολογία Παναθηναϊκό που… πνίγηκε στα Πηγάδια χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τον Δικέφαλο. Οι Πράσινοι για πολλοστή φορά είχαν κάκιστη αμυντική λειτουργία και θα μπορούσαν να έχουν δεχτεί περισσότερα γκολ. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν ο πρώην «πράσινος» Σίλβα Κλέιτον, ο Σολτάνι και ο Κυριακίδης, ενώ από το Τριφύλλι διασώθηκαν μόνο ο σκόρερ Καρέλης και ο γκολκίπερ Στιλ .

Η καλή ημέρα φάνηκε με τη… σέντρα για την Ξάνθη που προηγήθηκε στο σκορ (1-0) μόλις στο 3’. Ο Λουσέρο εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Γούτας που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Παναθηναϊκού, όντας αμαρκάριστος, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στιλ με κεφαλιά. Ο αιφνιδιασμός των Ακριτών συνεχίστηκε καθώς στο 16’ έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση από τα αριστερά, ο Κλέιτον σέντραρε παράλληλα στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού, ο Σολτάνι έκανε την προβολή αλλά ο Στιλ απέκρουσε εντυπωσιακά. Η μπάλα έφτασε στον Βασιλακάκη που σούταρε αλλά ο Στιλ έδιωξε ξανά. Ο Μπούρμπος απομάκρυνε ένα ακόμη σουτ προ της γραμμής αλλά η κοιμούμενη άμυνα των Πρασίνων, δεν έκανε την παραμικρή κίνηση στη συνέχεια. Η μπάλα επέστρεψε στον Βασιλακάκη που σούταρε με δύναμη έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα (2-0). Πάντως προτού κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ο Νάνο έβγαλε κάθετη πάσα στον Καρέλη στο 17’ που κοντρόλαρε ιδανικά και πλάσαρε στην κίνηση μειώνοντας σε 2-1.

Ο ρυθμός του αγώνα μέχρι το 40’ οπότε και πάλι η Ξάνθη απείλησε με τον Σολτάνι έπειτα από θαυμάσια ενέργεια του Κλέιτον. Ωστόσο ο αλγερινός μεσοεπιθετικός αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 45’ με τον Ζέκα που κινήθηκε έξυπνα, απέφυγε έναν παίκτη αλλά σούταρε άουτ.

Στο ίδιο έργο θεατές και το δεύτερο 45λεπτο καθώς η Ξάνθη έπιασε ξανά στον ύπνο την άμυνα του Παναθηναϊκού. Στο 52’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κλέιτον ο Σολτάνι με καταπληκτική κίνηση και απίθανο τακουνάκι έδωσε στην μπάλα μια περίεργη τροχιά στέλνοντάς την στα δίχτυα (3-1). Το Τριφύλλι προσπάθησε να αντιδράσει στο 56’ αλλά ο Πέτριτς δεν μπόρεσε να σκοράρει σε άδειο τέρμα με τον Κυριακίδη εξουδετερωμένο. Και πάλι όμως η Ξάνθη είχε τη λύση για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 63’ ο Καπετάνος δέχθηκε την πάσα του Παπαστεριανού και με ιδανικό τελείωσε «έγραψε» το 4-1. Οι Πράσινοι αντέδρασαν μεν άμεσα μειώνοντας και πάλι με τον Καρέλη (από ασίστ του Ντίνα) στο 65’ αλλά δεν μπόρεσαν τίποτα περισσότερο πέραν μιας αξιόλογης φάσης με τον Πέτριτς στο 67’ που νικήθηκε από τον Κυριακίδη. Μάλιστα οι Ακρίτες στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν δύο δοκάρια με τον Καπετάνο στο 80’ και με τον Σολτάνι στο 86’.

Παίκτης από «χρυσάφι»
Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στο ρόστερ του Παναθηναϊκού αντιλαμβάνεται κανείς ότι δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια ένας Σίλβα Κλέιτον. Ο 31χρονος βραζιλιάνος μέσος που έπαιξε κατά το παρελθόν επί μια τετραετία στο Τριφύλλι πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση κάνοντας «γιο γιο» την άμυνα των Πρασίνων. Μπορεί να μην σκόραρε αλλά οι επινοήσεις του έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στη σπουδαία νίκη της Ξάνθης.

Η “σφυρίχτρα”
Καλή ήταν η διαιτησία του Μάνταλου, ο οποίος όμως απέφυγε να καταλογίσει πέναλτι σε σπρώξιμο του Μπέρτου πάνω στον Πέτριτς στο 32’.

Οι ενδεκάδες

Skoda Ξάνθη: Κυριακίδης, Καρυπίδης, Γούτας, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας (38’ Παπαστεριανός), Βασιλακάκης (72’ Ομπόντο), Κλέιτον, Σολτάνι, Λουσέρο, Καπετάνος (80’ Ρούντι).

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μπούρμπος, Νάνο (62’ Χουχούμης), Μέντες, Σίλντενφελντ, Λαγός (60’ Ντίνας), Ζέκα (60’ Δώνης), Πράνιτς, Πέτριτς, Καρέλης, Κλωναρίδης.

ΈσΠΑΣε τα μούτρα του ο ΠΑΟΚ…

ΈσΠΑΣε τα μούτρα του ο ΠΑΟΚ...

Απογοητευτικός ο ΠΑΟΚ στους “Ζωσιμάδες” ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-0 και πλέον νιώθει “καυτή” την ανάσα του Ολυμπιακού. Λίλα, Κοροβέσης και Μανιάς οι σκόρερ του ” Άγιαξ της Ηπείρου”. Μέσα σε λίγες ημέρες η ομάδα του Αναστασιάδη απώλεσε τη διαφορά των 5 βαθμών και με δύο σερί εκτός έδρας ήττες βρίσκεται μόλις στο +1. “Άσφαιρος” για πρώτη φορά φέτος ο “Δικέφαλος”.

1ο ημίχρονο: Με διάθεση να αναλάβουν από νωρίς ρόλο πρωταγωνιστή μπήκαν οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο των “Ζωσιμάδων”. Ο “Δικέφαλος” πήρε την κατοχή της μπάλας όμως πολύ γρήγορα εγκλωβίστηκε στο αμυντικό παιχνίδι του ΠΑΣ και μέσα σε τρία λεπτά απειλήθηκε να βρεθεί πίσω στο σκορ. Στο 8’ ο Λίλα σούταρε πάνω από το δοκάρι και στο 11’ υποχρέωσε τον Γλύκο σε δύσκολη απόκρουση. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 17’ με διπλή ευκαιρία από Αθανασιάδη και Σαλπιγγίδη αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Βελλίδης είπε “όχι”.

Οι παίκτες του Αναστασιάδη αύξησαν την πίεσή τους χωρίς ωστόσο να μπορούν να πατήσουν στην περιοχή του ΠΑΣ, ο οποίος περιορίστηκε μεν σε παθητικό ρόλο “χτυπώντας” όμως στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές οΤσάβες επιχείρησε να “κρεμάσει” τον Γλύκο με εξαιρετική “λόμπα” όμως, ο διεθνής πορτιέρο εκτινάχθηκε και έσωσε τον ΠΑΟΚ με τα δάκτυλα. Ο διαιτητής Βοσκάκης έδειξε άουτ αντί για κόρνερ.

Η τρίτη απόπειρα του Λίλα να χριστεί σκόρερ αποδείχτηκε και… φαρμακερή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αλβανός μέσος σούταρε από μακριά, η πορεία της μπάλας ξεγέλασε τον Γλύκο, ο οποίος την είδε να περνάει κάτω από το σώμα του και να καταλήγει στα δίκτυα. Στην προσπάθειά του να αποκρούσει ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έπεσε άσχημα στο χορτάρι και λίγα λεπτά αργότερα αποχώρησε με φορείο αφήνοντας τη θέση του στον Ιτάνζ .

Οι “ασπρόμαυροι” προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 33’ ο Αθανασιάδης νικήθηκε και πάλι από τον Βελλίδη. Ουσιαστικά αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με την ομάδα του Πετράκη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

2ο ημίχρονο: Ίδια η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο μέρος. Οι γηπεδούχοι παράμεναν υπέρ του δέοντος προσηλωμένοι στα αμυντικά καθήκοντά τους με 11 παίκτες πίσω από τη σέντρα και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν μάταια να διασπάσουν το… τείχος. Στο 67’ ο Αναστασιάδης αποφάσισε να ρισκάρει με την είσοδο του Παπαδόπουλου στη θέση του Κίτσιου και την μετατροπή του συστήματος σε 3-5-2. Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έφτασε μια ανάσα από το 1-1 όταν ο Τζανδάρης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Περέιρα έκανε την προβολή όμως, η μπάλα κόντραρε στον Ναδάλες και κατέληξε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα οι παίκτες του Πετράκη πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Σε υποδειγματική αντεπίθεση στο 73’ ο Τσάβες τροφοδότησε ιδανικά τον Κοροβέση, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ιτάνζ για το 2-0. Οι όποιες ελπίδες του ΠΑΟΚ για ανατροπή εξανεμίστηκαν. Οι “ασπρόμαυροι” έδειχναν να έχουν παραδεχτεί τη μοίρα τους και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκαν και τρίτο γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα στρώθηκε στον Μανιά, ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε να αναπαυτεί στο βάθος της εστίας διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Ο σκόρερ του ΠΑΣ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες γιατί αρχικά έβγαλε τη φανέλα του και εν συνεχεία κλώτσησε το σημαιάκι του κόρνερ.

Παίκτης από “χρυσάφι”: Ο Άντι Λίλα ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων. “Έτρεξε” την άμυνα του ΠΑΟΚ και με το γκολ που πέτυχε στο 26′ άνοιξε τον δρόμο στον ΠΑΣ για τη σπουδαία νίκη.

Η “σφυρίχτρα”: Χωρίς σοβαρό λάθος η διαιτησία του Μιχάλη Βοσκάκη. Αυστηρή η αποβολή του Μανιά με δύο κίτρινες κάρτες για τον πανηγυρισμό του σκόρερ του 3ου γκολ του ΠΑΣ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Ναδάλες, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Τσουκαλάς, Χαρίσης, Τσάβες (87′ Μανιάς), Κοροβέσης (84′ Ντάσιος), Ίλιτς (62′ Ακόστα)

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γλύκος (31′ λ.τρ. Ιτάνζ), Κίτσιου (67′ Παπαδόπουλος), Βίτορ, Σκόνδρας, Σπυρόπουλος, Τζανδάρης, Κάτσε, Γκολάσα, Σαλπιγγίδης, Περέιρα (77′ Κουλούρης), Αθανασιάδης.

Διαβάστε αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής, δείτε τη βαθμολογία και τα στατιστικά, καθώς και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής.