Home SPORTS NEWS Γκέλα η Γιουνάιτεντ, χαμόγελα για Λίβερπουλ

Γκέλα η Γιουνάιτεντ, χαμόγελα για Λίβερπουλ

united

Η Γιουνάιτεντ δέχτηκε δυνατό «χαστούκι» από τη Γουέστ Μπρομ γνωρίζοντας την ήττα στο «Ολντ Τράφορντ» με 1-0, μια απώλεια που αναπτερώνει τις ελπίδες της Λίβερπουλ για την κατάκτηση της 4ης θέσης. Την ίδια ώρα μειώνονται οι πιθανότητες να τερματίσουν οι «κόκκινοι διάβολοι» σε υψηλότερη θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Το μοναδικό τέρμα που έκρινε την αναμέτρησης πέτυχε ο Γιόνας Όλσον στο 63ο λεπτό, ενώ ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι έχασε πέναλτι στο 74′.

Από μοιραίος… λυτρωτής ο Τζέραρντ

Απο μοιραίος… λυτρωτής ο Τζέραρντ για τη Λίβερπουλ, καθώς με δικό του γκολ οι «κόκκινοι» επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας με 2-1 της ΚΠΡ.

Ο αρχηγός έχασε πεναλτι στο 79ο λεπτό κι ενώ το σκορ ήταν 1-1, ωστόσο σκόραρε στο 87′ κι αποκατέστησε την τάξη. Η ομάδα του μεγάλου λιμανιού παρέμεινε έτσι στην 5η θέση με μαθηματικές ελπίδες για έξοδο στο Champions League.

Απο τις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 35ης αγωνιστικής ξεχώρισε η νίκη-ανάσα της Άστον Βίλα με 3-2 επι της Έβερτον, με την οποία βελτιώνει βαθμολογικά τη θέση της στη «μάχη» για τη σωτηρία.

Σημαντική νίκη και για τη Σάντερλαντ η οποία επιβλήθηκε 2-1 της Σαουθάμπτον και παρέμεινε «ζωντανή» στη «μάχη» για την παραμονή στην κατηγορία.

Νίκη με μεγάλη σημασία και για τη Λέστερ η οποία επικράτησε εύκολα με 3-0 της Νιούκαστλ, με τις «καρακάξες» να βρίσκονται πλέον μόλις 2 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Σουόνσι επιβλήθηκε με 2-0 εντός έδρας της Στόουκ Σίτι, ενώ με νίκη συνέχισε και η Γουέστ Χαμ που επικράτησε με 1-0 της ουραγού Μπέρνλι.