Home SPORTS NEWS Στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ η Ισπανία, εκτός 4άδας η Ελλάδα…

Στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ η Ισπανία, εκτός 4άδας η Ελλάδα…

greece-basket

Την ήττα με 73-71 γνώρισε η Εθνική Ελλάδας στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ με αντίπαλο την Ισπανία. Καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο σκορ σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, με τους Ισπανούς όμως να βρίσκονταν περισσότερο μπροστά στο σκορ.

Μετά από ένα ισοδύναμο πρώτο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι στο δεύτερο και πήγαν στα αποδυτήρια με +7. Στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα έκανε αντεπίθεση και πέρασε μπροστά στο σκορ. Στα τελευταία δέκα λεπτά η Ισπανική ομάδα ανέβασε ρυθμούς και η Ελλάδα ήταν αυτή που κυνηγούσε το σκορ. Τελικά οι Έλληνες έμειναν εκτός και οι Ισπανοί πέρασαν στα ημιτελικά…

esp-greeΠλέον η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του ζευγαριού Γαλλία – Λετονία για τις θέσεις 5-8. Σε περίπτωση νίκης, εξασφαλίζει τη συμμετοχή της στο Προολυμπιακό τουρνουά. Αν ηττηθεί, θα παίξει για τις θέσεις 7-8. Θυμίζουμε πως η 7η θέση δίνει “εισιτήριο” για το Προολυμπιακό.

Ισπανία – Ελλάδα 73-71
Τα δεκάλεπτα: 14-14, 39-32, 55-57, 73-71.

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 27 (1), Φερνάντεθ, Ροντρίγκεθ 10 (1), Ρίμπας 3 (1), Ρέγιες 5, Κλαβέρ 2, Γιουλ 8 (2), Μίροτιτς 18 (2).

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 5, Ζήσης 5, Σπανούλης 10 (1), Καλάθης 14 (2), Περπέρογλου, Σλούκας 3 (1), Καϊμακόγλου, Κουφός 9, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).

Πηγή: Sport24.gr