Home SPORTS NEWS Διπλό κορυφής για τη Ρόμα

Διπλό κορυφής για τη Ρόμα

210415

Δύο γκολ στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά για να δώσουν μια μεγάλη νίκη στη Ρόμα, μέσα στη Φλωρεντία. Ο Κώστας Μανωλάς ήταν καταλυτικός με την απόδοση του, αφού δέσποζε στην άμυνα. Σαν αλλαγή στο 79’ πέρασε ο Βασίλης Τοροσίδης. Με αυτό το τρίποντο, οι «τζιαλορόσι» πέρασαν στην κορυφή με 20 πόντους, έναντι 18 που έχουν Ίντερ, Φιορεντίνα, αλλά και Λάτσιο

Η Ρόμα προηγήθηκε με γκολ του Μοχάμεντ Σαλάχ, που πήρε την μπάλα από δεξιά και με αριστερό σουτ στην απέναντι γωνία άνοιξε το σκορ, δίχως όμως να πανηγυρίσει την επίτευξη του τέρματος αυτού. Στο 34’ ήταν ο Φλορέντσι που με μια μπαλιά από την άμυνα, βρήκε τον Ζερβίνιο να φεύγει πίσω από την σέντρα και να κάνει την κούρσα χωρίς πίεση για να φτάσει με το δεξί πλασέ στο 0-2. Η Ρόμα συνέχισε να απειλεί και στην εκκίνηση του 2ου μέρους, με τον Μπερναντέσκι να σώζει πάνω στη γραμμή, το σουτ του Ζερβίνιο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές στιγμές με τον Μπερναντέσκι στο 68’ αλλά και τον Ίλισιτς στο 83’. Στο 87΄ ο Μοχάμεντ Σαλάχ, αποβλήθηκε αλλά αυτό δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα, ως προς τον νικητή, αφού ο Μπαμπακάρ στο 94’ διαμόρφωσε το τελικό 1-2, με ωραίο δεξί πλασέ.

Σημαντική νίκη σημείωσε και η Λάτσιο, με τη νίκη 3-0 επί της Τορίνο. Το 1-0 έκανε ο Λούλιτς στο 40ο λεπτό, για να έρθουν άλλα δύο τέρματα στην επανάληψη από τον Φελίπε Άντερσον στο 70’ και στο 94’.