Home TOP NEWS Νίκη με ανατροπή για την Γάνδη υπό το βλέμμα του Λένον

Νίκη με ανατροπή για την Γάνδη υπό το βλέμμα του Λένον

Η αντίπαλος μας στα Play-off του Europa League κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα του Βελγίου η οποία ήρθε με μπόλικο άγχος και με ανατροπή.

Η Γάνδη αντιμετώπισε την Βεστερλό στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 0-1 στην έδρα την Ghelamco Arena κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 2-1.

Μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα ο Vetokele στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στο 37ο λεπτό o Merreh με κοντινή προβολή πέτυχε την ισοφάριση, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Cuyper με εκτέλεση πέναλτι πέτυχε την ανατροπή 2-1 όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Να σημειώσουμε ότι στις κερκίδες του γηπέδου της Γάνδης ήταν και ο Νιλ Λένον ο οποίος σκάναρε για πρώτη φορά τους Βέλγους, ενώ θα έχει άλλη μια ευκαιρία να το πράξει την ερχόμενη Παρασκευή (12/8) στο παιχνίδι της με την Οστένδη.

Έτσι παρατάχθηκε η Γάνδη:

Γάνδη: Roef, Castro-Montes, Cuypers, Fofana, Hjulsager, Kums, Marreh, Ngadeu, Okumu, Samoise, Torunarigha