Home SPORTS NEWS Νίκη «οξυγόνο» για την ΑΕΚ

Νίκη «οξυγόνο» για την ΑΕΚ

Ο Σταματής λύτρωσε την ΑΕΚ και έβαλε… φωτιά στην ουρά. Τέσσερις ομάδες ισοβαθμούν στην τελευταία θέση. Η Ένωση έπιασε Άρη, Ξάνθη και Βέροια.

Η ΑΕΚ πήρε νίκη «οξυγόνο» απέναντι στον ΠΑΣ, καθώς επικράτησε με 2-1 της ομάδας των Ιωαννίνων, στον τελευταίο αγώνα της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Τρομερό ξεκίνημα, «πάγωσε» το ΟΑΚΑ με τον Μιχαήλ, τραβούσε τα μαλλιά του ο Γκερέιρο και ο Λίνεν

Σε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, με γκολ, πέναλτι και χαμένες ευκαιρίες, ΑΕΚ και ΠΑΣ πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλοι, με σκορ 1-1.

Στο πρώτο μέρος του ματς, η ομάδα του Έβαλντ Λίνεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον αγώνα, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ταξιάρχη Φούντα.

Μετά από πάσα του Φουρτάδο στον Γκερέιρο, ο τελευταίος έφυγε από τα αριστερά έκανε την παράλληλη σέντρα με τον Φούντα να πλασάρει σωστά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Φεγκρούς.

Στα επόμενα δέκα λεπτά, η Ένωση συνέχισε να πιέζει και απείλησε την αντίπαλη εστία στο 8’, αλλά το σουτ του Γκερέιρο έφυγε άουτ.

Στη συνέχεια οι παίκτες του ΠΑΣ, αφού ξεπέρασαν το σοκ του γρήγορου γκολ, βρήκαν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο και άρχισαν να πιέζουν την ΑΕΚ.

Στο 17’, η ομάδα του Γιάννη Χριστοπούλου απείλησε για πρώτη φορά του γηπεδούχους με τον Ντε Βισέντι. Μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε στην εστία του Κωνσταντόπουλου με τον παίκτη του ΠΑΣ να πλασάρει αλλά ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε τη μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και έφτασαν στην ισοφάριση στο 26’ με τον Μιχαήλ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βισέντι ο αμυντικός του ΠΑΣ, έκανε την κίνηση χωρίς να τον ακολουθήσει κανείς παίκτης της ΑΕΚ και ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Μετά από αρκετή ώρα, η Ένωση βγήκε μπροστά και απείλησε την αντίπαλη εστία. Στο 34’ ο νεαρός Κοτσαρίδης σούταρε από μακριά αλλά ο Φεγκρούς μπλόκαρε.

Στο 35ο λεπτό, η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Μετά από διαδοχικά λάθη της άμυνας, ο Φεγκρούς έπεσε να μπλοκάρει τη μπάλα αλλά μπερδεύτηκε με τον Τζημόπουλο. Ο Παυλής που ακολουθούσε «τσίμπησε» τη μπάλα με τον πορτιέρο του ΠΑΣ να τον ανατρέπει και τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την βούλα του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκερέιρο, με τον Φεγκρούς όμως να πέφτει σωστά στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει και τον Έβαλντ Λίνεν να είναι έξαλλος με τον παίκτη του και την αποτυχημένη εκτέλεση.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο ΠΑΣ θα μπορούσε να έπαιρνε κεφάλι στο σκορ αλλά ο Κοροβέσης δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία. Μετά από λάθος της άμυνας της ΑΕΚ, η μπάλα κατέληξε στον Κοροβέση ο οποίος αποφάσισε να σουτάρει αντί να πασάρει στους δύο αμαρκάριστους συμπαίκτες του, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Την λύτρωσε ο Σταματής

Το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο 45λεπτο, καθώς ήταν κακό σε θέαμα με λίγες φάσεις και πολλά λάθη. Το μοναδικό highlight ήταν το γκολ-λύτρωση του Σταματή, με το οποίο χάρισε την νίκη στη  Ένωση.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε και πάλι πολύ δυνατά στον αγώνα και με τον Φούντα στο 48’ απείλησε για πρώτη φορά. Το σουτ όμως του 17χρονου επιθετικού πέρασε μόλις άουτ.

Στη συνέχεια του αγώνα και ως 81ο λεπτό δεν δημιουργήθηκε καμία σημαντική φάση, με τις δύο ομάδες να παλεύουν στο κέντρο του γηπέδου και να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Στο 82’, ήρθε η λύτρωση για την ΑΕΚ με τον Σταματή. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κοντοέ, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στον Σταματή, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα (είχε περάσει ως αλλαγή στην θέση του Φουρτάδο) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντας παράλληλα στον 7ο ουρανό τους φιλάθλους της ΑΕΚ που βρίσκονταν στο ΟΑΚΑ.

Στη συνέχεια ο ΠΑΣ πίεσε, προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τους γηπεδούχους, με την Ένωση να παίρνει τρίποντο-οξυγόνο και να βάζει «φωτιά» στην ουρά της βαθμολογίας.