Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Ήττα για την ομάδα μας από τον Κεραυνό

Ήττα για την ομάδα μας από τον Κεραυνό

Το 14ο ροζ φύλλο του πήρε ο Κεραυνός κερδίζοντας με 107-77 την ΕΑΣ Ομόνοια, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ousman Semega Krubally με 20 πόντους, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

O Kεραυνός μπήκε με τρία σερί καλάθια στον αγώνα και μετά από δυομισή λεπτά με το δίποντο του Στυλιανού ήταν μπροστά με 6-0, με την ΕΑΣ Ομόνοια να απαντά με δύο τρίποντα από τους Πηλακούτα και Chevell (6-6). Στο 7′ ο Chevell με νέο τρίποντο έβαλε μπροστά τους «πράσινους» (17-18), για να ακολουθήσει σερί επτά πόντων για τους γηπεδούχους που στο 9′ με το λέι απ του Krubally ήταν μπροστά με 24-18. Ένα καλάθι για κάθε ομάδα επιτεύχθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Chevell για λογαριασμό της Ομόνοιας και τον Burns για τον Κεραυνό (26-20).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι «ερυθροκίτρινοι» ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (30-20) μετά τα καλάθια των Burns και Μαραγκού. Με το καλάθι του Mishula στο 18′ η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στους 21 (55-34), με την Ομόνοια να μειώνει σε 55-41 μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το λέι απ του Παπαδημητρίου, ενώ ακολούθησε καλάθι από τον Τίγκα (57-41).

Η ομάδα του Στροβόλου ξεκαθάρισε το ροζ φύλλο στο τρίτο δεκάλεπτο κατά το οποίο κατάφερε να σκοράρει 16 πόντους περισσότερους από το συγκρότημα της Λευκωσίας (33 έναντι 17) και να προηγείται στο τέλος της περιόδου με 90-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο πόντους περισσότερους (19-17) και έτσι το τελικό σκορ ήταν 107-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  26-20, 57-41, 90-58, 107-77

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης)

Burns 13 (1), Πασιαλής 10, Μιχαήλ, 9 (3), Στυλιανού 9 (1), Κrubally 20 (3),  Mishula 17 (3), Γιαξή, Γονατάς, Μαραγκός 11, Μάρκου 3 (1), Τίγκας 11, Σάββα

ΕΑΣ Ομόνοια (Μιχάλης Ματσεντίδης)

Chevell 17 (2), Πηλακούτας 7 (1), Παπαδημητρίου 4, Dallas 7 (1), Burrell 19, Bατυλιώτης, Μύθιλλος, Λιασίδης 2, Harden 21 (3)

** Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα **

** Με μόλις €5.83 τον μήνα στο CBF TV μπορείς να βλέπεις πέραν των 20 τοπικών αγώνων ανά βδομάδα από όλα τα πρωταθλήματα **

** Στο CBF Shop μπορείς να βρεις προϊόντα του Κυπριακού μπάσκετ, της #TeamCyprus και άλλα πολλά **