Home SPORTS NEWS Δύο στα δύο η Παρί, ήττα για Μαρσέιγ, “τρίποντο” με ανατροπή η...

Δύο στα δύο η Παρί, ήττα για Μαρσέιγ, “τρίποντο” με ανατροπή η Σεντ Ετιέν

Lucas

Τρεις αναμετρήσεις περιελάμβανε το σημερινό πρόγραμμα του Γαλλικού Πρωταθλήματος και στις τρεις τη νίκη πήραν οι γηπεδούχοι. Στα πλαίσια τη 2ης αγωνιστικής, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-0 της Μετς, με όλα τα γκολ να επιτυγχάνονται στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λούκας Μόουρα στο 51ο λεπτό άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη για τους “Παριζιάνους”, ενώ 15 λεπτά αργότερα ο Κουρζαουά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με αυτογκόλ στην τελευταία φάση του αγώνα.

Η Μαρσέιγ γνώρισε την ήττα από την Γκινγκάμπ. Η ομάδα της Μασαλίας έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0 και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Σεντ Ετιέν, που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 23ο λεπτό με γκολ του Μουνιέ, έφτασε στην ανατροπή με τρία γκολ στην επανάληψη. Αρχικά ο Μονέ-Πακέ ισοφάρισε στο 47ο λεπτό και στο 50′ έγινε το 2-1 με τον Σεντ-Λουί να χρίζεται σκόρερ. Ο Μπέριτς στο 85ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τους “στεφανουά”.