Home TOP NEWS Εθνική Κύπρου: Μέτρια εικόνα και φιλική ισοπαλία απέναντι στην Λετονία

Εθνική Κύπρου: Μέτρια εικόνα και φιλική ισοπαλία απέναντι στην Λετονία

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο σημερινός φιλικός αγώνας της Εθνικής μας ομάδας των Ανδρών με αντίπαλο τη Λετονία στο ΑΕΚ Αρένα.

Η Εθνική μας άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Λοϊζου με κοντινή προβολή ο Πίττας πέτυχε το 1-0.

Στο 43ο λεπτό οι Λετονοί κέρδισαν πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Jurkovskis αλλά ο Μολ έπεσε στη σωστή γωνιά και μπλόκαρε την μπάλα διατηρώντας έτσι το προβάδισμα για την ομάδα μας.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Εθνική μας με 1-0 μπροστά στο σκορ.

Η Λετονία ισοφάρισε με γωνιακό σουτ του Ciganiks στο 85ο λεπτό.

Πρώτη συμμετοχή για τον Ρούελ Σωτηρίου στην Εθνική μας, που μπήκε στο παιχνίδι στο 62ο λεπτό.

Ο σημερινός ήταν ο πρώτος αγώνας για την ομάδα μας μέσα στο 2024, με τον οποίο άρχισε η προετοιμασία για το επόμενο Nations League που ξεκινά το ερχόμενο Σεπτέμβριο.

ΚΥΠΡΟΣ:  Moλ, Καρώ, Γκόγκιτς, Λαϊφης, Χάμπος Κυριάκου (77′ Πηλέας), Σπόλιαριτς (62′ Κυπριανού), Κούσουλος (77′ Αρτυματάς), Χαραλάμπους (68′ Ανδρέου), Κορέια, Λοϊζου (62′ Γαβριήλ), Πίττας (62′ Ρούελ Σωτηρίου).

Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Κυπριανού, Κακουλλής, Ρούελ Σωτηρίου, Πηλέας, Ανδρέου, Παναγιώτου, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου, Γαβριήλ, Ηλία, Φιλιώτης.

ΛΕΤΟΝΙΑ: Matrevics, Jurkovskis, Dubra, Balodis, Ciganiks, Saveljevs, Emsis, Jaunzems, Gutkovskis, Uldrikis, Ikaunieks.

Στον πάγκο: Steinbors, Sorokins, M.Oss, Jagodinskis, Daskevics, Savalnieks, Zelenkovs, Zjuzins, Regza, Krollis, Maksimenko

Την ερχόμενη Δευτέρα η Εθνική μας θα δώσει νέο φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τη Σερβία.