Home ΚΥΠΡΟΣ Βαριά ήττα για την Κύπρο

Βαριά ήττα για την Κύπρο

cyprus

Βαριά ήττα με 5-0 δέχθηκε στο Βέλγιο η Εθνική Κύπρου από τους κόκκινους διαβόλους. Η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δυο ομάδων ήταν ξεκάθαρη και ουσιαστικά το ερώτημα ήταν πόσο θα άντεχε η Κύπρος την πίεση. Aφού προειδοποίησαν με τον Ντε Μπράιν στο 15, οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ στο 21′ με πλάσα του Φελαϊνί και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Στο 35′ διπλασίασαν τα τέρματα τους με κεφαλιά του Μπεντέκε, με το 2-0 να είναι σκορ ημιχρόνου. Η εικόνα στην επανάληψη ήταν ακριβώς η ίδια, με τους Βέλγους να πιέζουν και την Κύπρο να αμύνεται. Ένα εκπληκτικό πλασέ στο 65′ από τον Φελαϊνί και άλλο ένα εξαιρετικό τελείωμα από τον Αζάρ στο 66΄ ανέβασαν το δείκτη του σκορ 4-0. Το τελικό 5-0 έγραψε στο ντεμπούτο του ο Μπατσουαΐ με πλασέ σαν σε προπόνηση.

Στην εντεκάδα της Εθνικής Κύπρου ήταν ο Χάρης Κυριάκου που είχε να αντιμετωπίσει μεγάλα ονόματα του παγκοσμίου ποδοσφαίρου όπως ο Αζάρ, ο Ντε Μπράιν και ο Μέρτενς. Πάλεψε φιλότιμα όμως κάποιες καταστάσεις ήταν εκτός των δυνατοτήτων της Κύπρου. Ως αλλαγή πέρασε στον αγώνα ο Γιώργος Οικονομίδης στο 56′, έτρεξε αρκετά, αλλά ήταν αδύνατο να ανατραπεί η εικόνα του ματς. Ντεμπούτο έκανε και ο 17χρονος Κάστανος της Γιουβέντους.