Home SPORTS NEWS «Διπλό» με «τεσσάρα» η Αμπερντίν

«Διπλό» με «τεσσάρα» η Αμπερντίν

«Τεσσάρα»… έριξε η Αμπερντίν στην έδρα της Σεντ Μίρεν και έτσι αναρριχήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας στη Πρέμιερ Σκωτίας, μαζί με Σέλτικ και Χιμπέρνιαν! Η Αμπερντίν έφτασαν στην επιτυχία με 4-1 και επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από τη νεοφώτιστη Ρος Κάουντι. Ισοπαλίες με 1-1 στα Μάδεργουελ-Νταντί, Ινβερνές-Χαρτς, νίκη με 3-0 για την Κιλμάρνοκ κόντρα στη Ρος Κάουντι!

Στον αγώνα της Σεντ Μίρεν με την Αμπερντίν, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 10’ με τον Χάγιες και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σημείωσε τα 2-0 για την Αμπερντίν ο ΜακΓκιν. Η φιλοξενούμενη πέτυχε άλλα δυο στο 86’ με τον Κλαρκ και στο 87’ με τον Ρέινολντς Οι «Άγιοι» απλά μείωσαν σε 1-4 στο 88’ με τον Τόμπσον!

Από την πλευρά της η Ινβερνές συνέχισε το αήττητο σερί που έχει χτίσει, αλλά έχασε την ευκαιρία για να βρεθεί και αυτή στο… ρετιρέ, αφού παραχώρησε 1-1 στη Χαρτς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19’ με τον Τζόουνς, αλλά η φιλοξενούμενη κατάφερε και ισοφάρισε στο 90’ με πέναλτι του Ζαλιούκας.

Η Κιλμάρνοκ επέστρεψε στις νίκες, με 3-0 κόντρα στη Ρος Κάουντι, και ανέβηκε στην 5η θέση! Για τη γηπεδούχο σκόραρε δυο γκολ ο Χέφερναν (66’, 82’) και ένα ο Χάρκινγκς (77’).

Μάδεργουελ και Νταντί ήρθαν ισόπαλες 1-1. Προηγήθηκε η φιλοξενούμενη στο 28’ με τον Ρίλεϊ, ενώ στο 45’+1 ο Χίγκντον ισοφάρισε για την ομάδα του…

Αναλυτικά για την 13η αγωνιστική της Πρέμιερ Σκωτίας έχουμε:

Σάββατο 10/11
Ινβερνές-Χαρτς 1-1 (Τούντουρ Τζόουνς 19’/ Ζαλιούκας 90’ πεν.)
Κιλμάρνοκ-Ρος Κάουντι 3-0 (66’, 82’ Χέφερναν, 77’ Χάρκινγκς)
Μάδεργουελ-Νταντί 1-1 (45+1’ Χίγκντον / 28’ Ρίλεϊ)
Σεντ Μίρεν-Αμπερντίν 1-4 (88’ Τόμπσον / 10’ Χάγιες, 45+1’ ΜακΓκιν, 86’ Κλαρκ, 87’ Ρέινολντς)