Home SPORTS NEWS Καθάρισε… στο δεύτερο η Σέλτικ

Καθάρισε… στο δεύτερο η Σέλτικ

Η Σέλτικ επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα Σκωτίας, καθώς κατάφερε και επικράτησε εκτός έδρας της Αμπερτίν με 2-0 για την 14η αγωνιστική. Βασικός ο Γιώργος Σαμαράς, ο οποίος έπαιξε έως το 80’.

Η επιτυχία για τους Κέλτες δεν ήρθε εύκολα, με τη φιλοξενούμενη να σκοράρει δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Η Σέλτικ κατάφερε να ξαναπεράσει στην κορυφή του πρωταθλήματος, με έναν βαθμό περισσότερο από την Χιμπέρνιαν, η οποία αγωνίζεται αργότερα! Άφησε πάντως τέσσερις πόντους πίσω της την Αμπερντίν, η οποία είναι στην 3η θέση…

Ο Νουιουί Λασάντ ήταν αυτός που… άνοιξε την άμυνα των γηπεδούχων και στο 73’ άνοιξε το σκορ για τη Σέλτικ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (77’), ο Μάλγκρου έκανε το 2-0 για τους πρωταθλητές και κάπου… εκεί τελείωσε το ματς!

Αναλυτικά για την 14η αγωνιστική της Πρέμιερ Σκωτίας έχουμε:
Παρασκευή
Νταντί Γιουνάιτεντ-Κιλμάρνοκ 3-3 (ΜακΚέι Στίβεν 48’, Ντέιλι 56’, 90’/Σέρινταν 9’, 30’, Χέφερναν 53’)