Home SPORTS NEWS Νίκη και για Βέρντερ, χτύπησε ο Σωκράτης (video)

Νίκη και για Βέρντερ, χτύπησε ο Σωκράτης (video)

Την ανοδική τους πορεία συνέχισαν Λεβερκούζεν και Βέρντερ Βρέμης, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να τραυματίζεται και να γίνεται αλλαγή στο ημίχρονο… Ο διεθνής αμυντικός τραυματίστηκε στο 40’ από τάκλιν αντιπάλου και έπεσε στον αγωνιστικό χώρο σφαδάζοντας από τους πόνους… Ο Έλληνας άσος βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου για να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες. Τελικά μπήκε ξανά στο ματς, αλλά έγινε αλλαγή στο ημίχρονο και μπήκε στη θέση του ο Λουκίμια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Βέρντερ Βρέμης (έμεινε για τρίτο παιχνίδι αήττητη με 2-1-0) ανέβηκε στην 6η θέση με τη νίκη της με 2-1 κόντρα στη Μάιντς! Ο Άαρον Χαντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της γηπεδούχου, καθώς πέτυχε τα δυο γκολ της ομάδας του στο 11’ και στο 86’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Είχε ισοφαρίσει ο Άνταμ Ζαλάι με κεφαλιά στο 64’!

Νωρίτερα, η Λεβερκούζεν έμεινε για 7ο αγώνα αήττητη στο πρωτάθλημα (5-2-0) και μετά την επιτυχία της κόντρα στη Μπάγερν στο Μόναχο επικράτησε της Φορτούνα με 3-2 στην «Μπάι Αρένα». Οι «ασπιρίνες» έπαιξαν μάλιστα από το 65’ με δέκα παίκτες… Η Λεβερκούζεν ανέβηκε 4η με 18 βαθμούς, ενώ η φιλοξενούμενη, που έπαιξε ξανά χωρίς τον τραυματία Στέλιο Μαλεζά, μετά την τέταρτη συνεχή ήττα της είναι μόλις πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Σαμ στο 16’ έκανε το 1-0 και ο Ράφαελ ισοφάρισε στο 40’ για την φιλοξενούμενη, αλλά πριν σταματήσουν οι πανηγυρισμοί για τη Φορτούνα, ο Σούρλε στο 41’ σημείωσε το 2-1. Στο 65’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ρόλφες για σκληρό φάουλ, αλλά η Λεβερκούζεν κατάφερε με δέκα να φτάσει στο 3-1 με τον Κάστρο στο 66’… Ο Μπότζεκ στο 86’ μείωσε σε 3-2…

Αναλυτικά για την 10η αγωνιστική στη μπουντεσλίγκα έχουμε:
Παρασκευή
Φρανκφούρτη – Γκρόιτερ Φιρτ 1-1 (1′ Μάιερ / 53′ Στίμπερ)
Σάββατο
Ντόρτμουντ – Στουτγκάρδη 0-0
Γκλάντμπαχ – Φράιμπουργκ 1-1 (49′ Ντε Καμάργκο / 77′ πέν. Ντάνιελ Καλιγκιούρι)
Ανόβερο – Άουγκσμπουργκ 2-0 (26′ Μαμ Μπιράμ Ντιούφ, 85′ Στιντλ)
Νυρεμβέργη – Βόλφσμπουργκ 1-0 (76′ Γκέμπχαρτ)
Χόφενχαϊμ – Σάλκε 3-2 (13′ Φόλαντ, 67′ Ρομπέρτο Φιρμίνο, 90’+1 Σίπλοκ / 37′ Νόιστεντερ, 82′ Ουτσίντα)
Αμβούργο – Μπάγερν 0-3 (40′ Σβάινσταϊγκερ, 48′ Τόμας Μίλερ, 53′ Κρόος)
Κυριακή
Λεβερκούζεν – Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-2 (16′ Σαμ, 41′ Σέρλε, 66′ Γκονσάλο Κάστρο / 40′ Νάντο Ραφαέλ, 86′ Μπόντσεκ)
Βέρντερ – Μάιντς 2-1 (10′, 85′ Άαρον Χαντ / 64′ Σαλάι)