Home SPORTS NEWS «Διαβολικό» δίδυμο! (videos)

«Διαβολικό» δίδυμο! (videos)

Μόνο για λίγες ώρες άφησε η Γιουνάιτεντ τη συμπολίτισσά της, Σίτι, να χαρεί. Με τους Ρόμπιν Φαν Πέρσι και Γουέιν Ρούνεϊ να σκοράρουν ξανά, οι “κόκκινοι διάβολοι” επικράτησαν με 3-1 της Σάντερλαντ και διατήρησαν τη διαφορά τους στο +6 από τους Πρωταθλητές. Στο 16′ ο Φαν Πέρσι έβαλε μπροστά την ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον και μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο Κλέβερλι διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Ρούνεϊ στο 59′ και το μόνο που κατάφεραν οι “μαυρόγατες” ήταν να μειώσουν στο 72′ με τον Κάμπελ, ο οποίος έκανε το τελικό 3-1.

Ντροπιαστική ήττα γνώρισε η Λίβερπουλ και μάλιστα μέσα στο Άνφιλντ. Οι “κόκκινοι” ηττήθηκαν με κατεβασμένα τα χέρια από την Άστον Βίλα, δεχόμενοι μάλιστα 3 γκολ. Ο Μπεντέκε ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 29′ και πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου ο Βέιμαν έκανε το 2-0. Το σοκ για τη Λίβερπουλ συνεχίστηκε και στην επανάληψη όταν ο Μπεντέκε και πάλι έκανε το 3-0. Το μοναδικό που κατάφερε η ομάδα του Ρότζερς ήταν να μειώσει στο 87′ με τον Τζέραρντ.

Με τον Τζιμπρίλ Σισέ στο αρχικό της σχήμα, η ΚΠΡ πέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη επικρατώντας με 2-1 της Φούλαμ του Γιώργου Καραγκούνη, ο οποίος έμεινε στον πάγκο. Ο Τααράμπ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Ρέιντζερς καθώς με τα δύο γκολ που σημείωσε χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του. Ο Μλάντεν Πέτριτς ήταν αυτός που μείωσε στο 88′ για τους φιλοξενούμενους.

Το εντυπωσιακό αήττητο σερί της διατήρησε για 11ο αγώνα η Νόριτς. Με τα γκολ των Πίλκινγκτον και Χούλαχαν, τα “καναρίνια” επικράτησαν εντός έδρας της Γουίγκαν με 2-1 ενώ αντίθετα η Έβερτον δεν κατάφεραν να “πιάσει” στην 3η θέση, έστω και προσωρινά, την Τσέλσι καθώς η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες “κόλλησε” στο 1-1 με τη Στόουκ.

Η Μάντσεστερ Σίτι έδειξε το καλό της πρόσωπο στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Νιουκάστλ, καθώς νίκησε με 3-1 για την 17η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Οι «Πολίτες» άνοιξαν από νωρίς το σκορ της αναμέτρησης, καθώς στο 10ο λεπτό ο Αγκουέρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 39′ ο Γκαρσία διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και όλα έδειχναν πως η Σίτι θα είχε ένα ευχάριστο απόγευμα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τους ρυθμούς τους και ξεκίνησαν να πιέζουν τους φιλοξενούμενους, μειώνοντας στο σκορ στο 51′. Μετά από σέντρα του Κολοτσίνι, ο Ντεμπά Μπα με κεφαλιά μείωσε σε 2-1, δίνοντας ελπίδες στους οπαδούς των «ανθρακωρύχων».

Στη συνέχεια η Νιουκάστλ πίεσε αλλά ο Τζο Χαρτ δεν επέτρεψε να παραβιαστεί για δεύτερη φορά η εστία του. Στο 78ο λεπτό, ο Γιάγια Τουρέ, τελείωσε ουσιαστικά το ματς, καθώς με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Σάββατο 15/12
Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (51’ Μπα – 10’ Αγουέρο, 39’ Γκαρσία, 78’ Τουρέ)
Τσέλσι-Σαουθάμπτον (αναβολή)
Λίβερπουλ-Άστον Βίλα 1-3 (87’ Τζέραρντ – 29’, 51’ Μπεντέκε, 40’ Βέιμαν)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Σάντερλαντ 3-1 (16’ Φαν Πέρσι, 19’ Κλέβερλι, 59’ Ρούνεϊ – 72’ Κάμπελ)
Νόριτς-Γουίγκαν 2-1 (15’ Πίλκινγκτον, 64’ Χούλαχαν – 51’ Μαλόνι)
ΚΠΡ-Φούλαμ 2-1 (52’, 68’ Τααράμπ – 88’ Πέτριτς)
Στόουκ-Έβερτον 1-1 (52’ Τζόουνς – 36’ αυτ. Σόουκρος)