Home SPORTS NEWS Σούπερ Μπέιλ και μόνη τρίτη η Τότεναμ (video)

Σούπερ Μπέιλ και μόνη τρίτη η Τότεναμ (video)

Μεγάλη νίκη με ανατροπή με σκορ 3-2 στο λονδρέζικο ντέρμπι κόντρα στη Γουέστ Χαμ πέτυχε η Τότεναμ, περνώντας έτσι μόνη στην 3η θέση, με τον Γκάρεθ Μπέιλ να σκοράρει ξανά (έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με δυο γκολ, το δεύτερο στο 93’) και να ισοφαρίζει ένα σημαντικό ρεκόρ για τον σύλλογό του.

Οι «πετεινοί», που προέρχονταν και από ευρωπαϊκή πρόκριση, με τη νίκη τους στο «Άπτον Πάρκ» έμειναν για 11ο αγώνα στο πρωτάθλημα αήττητοι (6-5-0) και έτσι άφησαν την Τσελσι πίσω τους δυο βαθμούς, καθώς οι «μπλε» έχασαν την Κυριακή με 0-2 στο Μάντσεστερ από τη Σίτι. Τα «σφυριά» παρέμειναν στους 30 πόντους και στο +6 από τη ζώνη υποβιβασμού…

Η Τότεναμ προηγήθηκε με τον Μπέιλ στο 13’, αλλά τα «σφυριά» έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 2-1 με τέρματα από τον Κάρολ στο 25’ με πέναλτι και τον Κόουλ στο 58’… Οι «πετεινοί» βρήκαν τα αποθέματα να φτάσουν τελικά στην επιτυχία με γκολ από τον Σίργουρντσον στο 76’ και από το Ουαλό στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων…

Ο Γκάρεθ Μπέιλ έχει πάρει λοιπόν την Τότεναμ από το χέρι τόσο στη Πρέμιερ Λιγκ, όσο και στην Ευρώπη και με το πρώτο του τέρμα σκόραρε τα πέντε τελευταία τέρματα της ομάδας του σε επίπεδο πρωταθλήματος, κάτι που είχε κάνει ο Φρεντερίκ Κανουτέ το 2003-04 και ο Τέντι Σέριγχαμ το 1993-94!

Ο Ουαλός άσος σκόραρε βέβαια και στα ματς με τη Λυών για το Γιουρόπα Λιγκ!

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Κυριακή 17/02

Λίβερπουλ – Σουόνσι 5-0 (34′ πέν. Τζέραρντ, 45′ Κοουτίνιο, 50′ Χοσέ Ενρίκε, 56′ Λουίς Σουάρες, 71′ πέν. Στάριτζ)

Σάββατο 23/02

Φούλαμ – Στόουκ 1-0 (45’+2 Μπερμπάτοφ)

Άρσεναλ – Άστον Βίλα 2-1 (6′ και 85′ Καθόρλα / 68′ Βάιμαν)

Νόριτς – Έβερτον 2-1 (85′ Κεανσού Καμαρά, 94′ Χολτ / 39′ Λίον Όσμαν)

ΚΠΡ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (23′ Ραφαέλ, 80′ Γκιγκς)

Ρέντινγκ – Γουίγκαν 0-3 (44′ και 45’+2 Αρουνά Κονέ, 48′ Μέινορ Φιγκερόα)

Γουέστ Μπρομ – Σάντερλαντ 2-1 (35′ πέν. και 75′ Λουκακού / 79′ Σεσενιό)

Κυριακή 24/02

Μάντσεστερ Σίτι – Τσέλσι 2-0 (63′ Γιαγιά Τουρέ, 85′ Τέβες)

Νιούκαστλ – Σαουθάμπτον 4-2 (33′ Μουσά Σισοκό, 42′ Παπίς Σισέ, 67′ πέν. Καμπάγ, 79′ αυτ. Χούιφελντ / 3′ Σνιντερλέν, 50′ Λάμπερτ)

Δευτέρα 25/02

Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 2-3 (25′ πέν. Άντι Κάρολ, 58′ Τζο Κόουλ / 13′ και 90′ Μπέιλ, 76′ Σίγκουρτσον)