Home SPORTS NEWS «Καθάρισε» ο «σαμουράι», γκολ ο Μιραλάς!

«Καθάρισε» ο «σαμουράι», γκολ ο Μιραλάς!

Τόπο στα…νιάτα αποφάσισε να δώσει ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον στην αναμέτρηση της 28ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ με τη Νόριτς. Ο τεχνικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αποφάσισε να αφήσει εκτός αποστολής τον Ράιαν Γκιγκς από το ματς στο οποίο θα έφτανε τις 1000 συμμετοχές στην καριέρα του και την ευκαιρία εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Σίνζι Καγκάβα.

Ο Ιάπωνας μετέτρεψε σε προσωπικό σόου το ματς στο “Ολντ Τράφορντ” και με χατ τρικ οδήγησε τους “κόκκινους διάβολους” στη νίκη με 4-0 επί των “καναρινιών”. Ο “σαμουράι” της Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και στο 76′ έκανε το 2-0. Τρία λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 90′ ο Καγκάβα “χτύπησε” και πάλι για το 3-0 και στη συνέχεια έδωσε τη σκυτάλη στον Γουέιν Ρούνεϊ ο οποίος στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-0/.

Με τον Κέβιν Μιραλάς να σκοράρει και πάλι μετά την επιστροφή του, η Έβερτον επικράτησε με 3-1 της Ρέντινγκ και παρέμεινε τροχιά Ευρώπης. Ο πρώην ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού σημείωσε το τρίτο γκολ των “ζαχαρωτών” και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του ενώ είχαν προηγηθεί τα γκολ των Φελαϊνί και Πίναρ.

Ένα γκολ του Ντεμπά Μπα στο 18′ στάθηκε αρκετό για την Τσέλσι η οποία έκαμψε την αντίσταση της Γουέστ Μπρομ την ώρα που η ΚΠΡ έφευγε με το σπουδαίο “διπλό” από την έδρα της Σαουθάμπτον.

Με τον Γιώργο Καραγκούνη στο αρχικό της σχήμα, η Φούλαμ αν και προηγήθηκε με 2-0 στην έδρα της Σάντερλαντ, έφυγε τελικά με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής:

Σάββατο 2/3
Τσέλσι – Γουέστ Μπρομ 1-0 (18’ Μπα)
Έβερτον – Ρέντινγκ 3-1 (42’ Φελαϊνί, 52’ Πίεναρ, 66’ Μιραλάς – 84’ Ρόμπσον-Κανού)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νόριτς 4-0 (45’+1’, 76’, 87’ Καγκάβα, 90’ Ρούνεϊ)
Σαουθάμπτον – ΚΠΡ 1-2 (45’ Ραμίρες – 14’ Ρεμί, 77’ Μπόθροϊντ)
Στόουκ – Γουέστ Χαμ 0-1 (45’+4’ Κόλισον)
Σάντερλαντ – Φούλαμ 2-2 (37’ πεν. Γκάρντνερ, 70’ Σεσενιό – 16’ πεν. Μπερμπάτοφ, 35’ Ρίδερ)
Σουόνσι – Νιούκαστλ 1-0 (85’ Μουρ)

Γουίγκαν – Λίβερπουλ (19:30)