Home SPORTS NEWS Πρώτη νίκη με τη “Σενιέρα”

Πρώτη νίκη με τη “Σενιέρα”

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 4-1 της Καρταχένα, εκτός έδρας, και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ισπανίας. Η νίκη αυτή σηματοδότησε την πρώτη φορά που οι μπλαουγκράνα κερδίζουν έναν αντίπαλό τους με τη δεύτερη εμφάνιση της ομάδας που είναι στα χρώματα της σημαίας της Καταλονίας.

Το είχαν παράπονο οι παίκτες του Τάτα Μαρτίνο ότι δεν είχαν καταφέρει να πανηγυρίσουν με τη συγκεκριμένη φανέλα, καθώς μέχρι χτες είχαν πέντε ατυχείς προσπάθειες. Οι δύο τελευταίες μάλιστα συνοδεύτηκαν με ήττα. Μία από τον Άγιαξ και μία από τη Μπιλμπάο.

Πάντως τα χρειάστηκαν καθώς η Καρταχένα προηγήθηκε με τον Φερνάντο στο 16. Όμως δεν ήταν δυνατό να κάνουν την έκπληξη παρά τις πολλές αλλαγές και τις απουσίες βασικών παικτών της Μπαρτσελόνα.

Πέδρο και Φάμπρεγας είχαν ήδη ανατρέψει το σκορ πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο ο Πέδρο, ξανά, και ο Ντόνγκου στο 90 διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.