Home SPORTS NEWS Ελλάδα: Ζορίστηκε ο Ολυμπιακός

Ελλάδα: Ζορίστηκε ο Ολυμπιακός

olympiakos

Ο Κώστας Μήτρογλου ήταν αυτός που έβγαλε από τη δύσκολη θέση τον Ολυμπιακό, καθώς με δύο δικά τουγκολ η πειραϊκή ομάδα νίκησε 2-0 τον Πανιώνιο, επέστρεψε στις εντός έδρας επιτυχίες και μείωσε την απόσταση από τον ΠΑΟΚ στον ένα βαθμό μέχρι το αυριανό ματς των Θεσσαλονικέων στα Γιάννενα.

Ο Ολυμπιακός για ακόμη ένα ματς προβλημάτισε με την απόδοσή του και προς το τέλος απειλήθηκε με ισοφάριση, αλλά είχε τον Μήτρογλου σε καλή βραδιά, με τον διεθνή φορ να σκοράρει στο 37 με κεφαλιά και στις καθυστερήσεις με ωραία κίνηση και πλασέ, φτάνοντας τα 7 γκολ στο πρωτάθλημα και περνώντας στην πρώτη θέση των ερυθρόλευκων σκόρερ.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν στον ίδιο μέτριο ρυθμό των τελευταίων αγώνων τους στο πρωτάθλημα, αλλά αυτή τη φορά κατάφεραν να προηγηθούν και τελικά να κρατήσουν τη νίκη έως το τέλος, παρότι ο καλά οργανωμένος Πανιώνιος είχε τις δικές του ευκαιρίες για να σκοράρει και να βάλει ακόμη πιο δύσκολα στονΜίτσελ και στους παίκτες του.

Ο Ολυμπιακός είχε συντριπτική κατοχή (67-33%), τις διπλάσιες τελικές προσπάθειες, 13-1 κόρνερ, αλλά όχι φρεσκάδα και ένταση στο παιχνίδι του. Ειδικά στην επανάληψη έκανε ελάχιστες ευκαιρίες, ενώ θα μπορούσε να το είχε πληρώσει με τη φάση του Μασούρα στο 84΄και να τρέχει πάλι στο τέλος.

Ο Μίτσελ χρησιμοποίησε στη δεξιά πλευρά τον Κασάμι, καθώς ο Φουστέρ είχε ίσωση και ο Ντοσεβί έμεινε στον πάγκο. Ο Ολυμπιακός άρχισε με 4-2-3-1, ενώ ο Πανιώνιος είχε ενισχυμένο κέντρο με τον Γιάννου προωθημένο. Οι ερυθρόλευκοι άργησαν να μπουν στο πνεύμα του ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη σημαντική ευκαιρία τους ήταν με την κεφαλιά του Μήτρογλου στο 24 από τη σέντρα του Τσόρι. Ο Πανιώνιος είχε καλή στιγμή νωρίτερα, με τον Ρομπέρτο να διώχνει με τα πόδια το σουτ του Μπουμάλ στο 12΄.

Ό,τι δεν κατάφερε στην πρώτη του ευκαιρία ο Μήτρογλου, το πέτυχε στο 37΄. Ο Μασουακού εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά ο Σιόβας που είχε μπει στη θέση του τραυματία Μποτία πήρε την πρώτη κεφαλιά κι ο Μήτρογλου από κοντά με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Κι ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα σε ένα από τα πιο «φτωχά» σε ευκαιρίες ημίχρονά του, με λίγες σε σχέση με τα στάνταρ του μεγάλες ευκαιρίες. Ο Πανιώνιος απείλησε στο 45 με τον Μασούρα αλλά το σουτ έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη όποιος περίμενε ότι ο Ολυμπιακός θα ανέβαζε ρυθμό για να καθαρίσει το ματς διαψεύστηκε, καθώς οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να κινούνται στη μετριότητα. Ο Ουζουνίδης έριξε στο ματς τον Ιμπαγάσα που αποθεώθηκε από το κοινό του Ολυμπιακού και έκανε πιο δημιουργικό το παιχνίδι των κυανέρυθρων.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα σουτ του Κασάμι στο 63 που έδιωξε ο Παπαδόπουλος και μια κεφαλιά του Εντινγκά από καλή θέση στο 69, ενώ κινδύνευσε με την ισοφάριση στο 84, όταν ο Μασούρας βρέθηκε μόνος του στα πλάγια της περιοχής και σούταρε με φάλτσα λίγο έξω από το δοκάρι του Ρομπέρτο.

Ο Μίτσελ που είχε βάλει τον ορεξάτο Ντοσεβί και στο τέλος έριξε και τον Φορτούνη, είδε τον Αφρικανό εξτρέμ να σεντράρε με ακρίβεια στις καθυστερήσεις προς τον Μήτρογλου που γύρισε ωραία το σώμα του και πλάσαρε έξοχα τον Παπαδόπουλο για το τελικό 2-0.

Ο σκόρερ του Ολυμπιακού με τον Μασουακού ήταν οι καλύτεροι των γηπεδούχων, ενώ για τον Πανιώνιο όλοι προσπάθησαν για το καλύτερο.

Ο διαιτητής Λιχαούδης έβγαλε το ματς δίχως κάρτες και σοβαρό λάθος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μαζουακού, Μποτία (28 Σιόβας), Αμπιντάλ, Μανιάτης, Εντινγκά, Κασάμι (86 Φορτούνης), Ντομίνγκες, Αφελάι (62 Ντοσεβί), Μήτρογλου

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Παπαδόπουλος, Τασουλής, Παντίδος, Οικονόμου, Αργυρόπουλος (62 Ιμπαγάσα), Μπουμάλ, Μασούρας (84 Σμυρλής), Σιώπης, Μητρόπουλος, Πάνος, Γιάννου.