Home SPORTS NEWS Πρόκριση με Ζιρού για την Άρσεναλ (Video)

Πρόκριση με Ζιρού για την Άρσεναλ (Video)

arenal

Με τον Ζιρού να πετυχαίνει τα δυο γκολ, μέσα σε τρία λεπτά, η Άρσεναλ νίκησε 2-0 στο «Εμιρέιτς» τη Μίντλεσμπρο για τον 5ο γύρο (φάση των «16») του Κυπέλλου Αγγλίας και έτσι πέρασε στα προημιτελικά. Προκρίθηκαν στους «8» η Άστον Βίλα (2-1 τη Λέστερ) και η εκπληκτική Μπράντφορντ (2-0 τη Σάντερλαντ), η οποία είναι στα προημιτελικά για πρώτη φορά από το 1978…

Στον αγώνα της Άρσεναλ πολύλαλη εμφάνιση για τους «κανονιέρηδες» έκανε και ο Αλέξις Σάντες, ενώ, όπως είπαμε, πρωταγωνιστής ήταν ο Ολιβιέ Ζιρού, καθώς πέτυχε και τα δύο γκολ και μάλιστα μέσα σε τρία λεπτά (27’ και 29’).

Η Άστον Βίλα με το νέο της προπονητή της ομάδας, Τιμ Σέργουντ, στις εξέδρες επικράτησε 2-1 της Λέστερ στο «Βίλα Παρκ».
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Οι «χωριάτες» παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπακούνα στο 68’ και ο Σινκλέρ στο 89’ έκαναν το 2-0, ενώ η Λέστερ μείωσε σε 2-1 με τον Κράμαριτς στο 90+1΄.

Η Μπράντφορντ (παίζει στην Α’ Αγγλίας), που στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε την Τσέλσι με το εκπληκτικό 4-2 εκτός, νίκησε 2-0 εντός την Σάντερλαντ και έτσι πέρασε στους «8» του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά το 1976. Ο Ο’ Σέι με αυτογκόλ στο 3’ έκανε το 1-0. Η γηπεδούχος πέτυχε το 2-0 με γκολ του Στεντ στο 61’.