Home SPORTS NEWS Καθάρισε ο Τουρέ για τη Σίτι

Καθάρισε ο Τουρέ για τη Σίτι

Σε διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε τους “πολίτες” ο Μανουέλ Πελεγκρίνι, ο οποίος επέτρεψε στον Ραχίμ Στέρλινγκ να πραγματοποιήσει το επίσημο ντεμπούτο του, ενώ στον αντίποδα, ο Τόνι Πιούλις άρχισε με 4-4-2, αλλά γρήγορα μετέτρεψε το σύστημα σε 4-3-3.

Η Μάντσεστερ Σίτι προερχόταν από επτά συνεχόμενες νίκες επί της Γουέστ Μπρομ και με το καλημέρα απέδειξε ότι δεν προτίθεται να χαλάσει αυτήν την παράδοση, καθώς ο Γιάγια Τουρέ άνοιξε το σκορ με ένα συρτό πλασέ που βρήκε στον Κρεγκ Ντόσον και κατέληξε σαδιστικά στα δίχτυα του Μπόαζ Μάιχιλ.

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε (σ.σ. η κατοχή στο πρώτο τέταρτο ξεπέρασε το 80%), ενώ ο Τουρέ φρόντισε να τους φέρει πιο κοντά στη νίκη χάρη σε ένα υπέροχο μονοκόμματο πλασέ του στο 24ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με αλλαγή διάταξης από πλευράς Γουέστ Μπρομ, ένα χαμένο τετ α τετ του Στέρλινγκ (απέκρουσε ο Μάιχιλ) και ένα ορθώς ακυρωθέν γκολ του Σαΐντο Μπεραχίνο, ενώ το δεύτερο μέρος άρχισε με δαιμονιώδη ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν (δύο για τους γηπεδούχους, μία για τον Στέρλινγκ). Ακολούθησαν κάποια σκληρά μαρκαρίσματα και κίτρινες που είχαν ως αποτέλεσμα να χαλάσουν την εικόνα του ματς.

Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 59ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νταβίντ Σίλβα στο πρώτο δοκάρι, ο Βενσάν Κομπανί ξεμαρκαρίστηκε από τον Τζόλεον Λέσκοτ και με μία υπέροχη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Γουέστ Μπρομ (4-4-2): Μάιχιλ, Τσέστερ, Ντόσον, Λέσκοτ, Μπραντ, Μόρισον, Γκάρντνερ, Φλέτσερ, Μακλίν (46′ Γιάκομπ), Λάμπερτ (74′ Ανιτσέμπε), Μπεραχίνο (80′ Μακμάναμαν).

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Κομπανί, Μανγκαλά, Κολάροφ, Τουρέ (80′ Ντεμιτσέλις), Φερναντίνιο, Χεσούς Νάβας, Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ (74′ Νασρί), Μπονί (63′ Αγκουέρο).
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Σάββατο 8 Αυγούστου
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 1-0 (22′ αυτ. Γουόκερ)
Μπόρνμουθ – Άστον Βίλα 0-1 (72′ Γκεστεντέ)
Έβερτον – Γουότφορντ 2-2 (76′ Μπάρκλεϊ, 86′ Κονέ – 13′ Λαγιούν, 83′ Ιγκάλο)
Λέστερ – Σάντερλαντ 4-2 (11′ Βάρντι, 18′, 25′ πέν. Μαχρέζ, 66′ Ολμπράιτον – 60′ Ντεφόου, 71′ Φλέτσερ)
Νόριτς – Κρίσταλ Πάλας 1-3 (69′ Ρέντμοντ – 39′ Ζαά, 49′ Ντιλέινι, 94′ Καμπάιγ)
Τσέλσι – Σουόνσι 2-2 (23′ Οσκάρ, Φερνάντες 30′ -αυτογκόλ- — 29′ Αγιού, 55′ Γκομίς)