Home SPORTS NEWS Μεγάλη νίκη για το Αννόβερο

Μεγάλη νίκη για το Αννόβερο

gettyimages-495258002

Έκπληξη στο Αμβούργο, από όπου το Αννόβερο έφυγε με νίκη 2-1 και συνεχίζει να βελτιώνεται σε σχέση με το ξεκίνημα της σεζόν. Οι παίκτες του Φρόντσεκ βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, όμως κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και να φύγουν με νίκη 2-1.

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, που ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 6’ ο Μίλερ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γκρέγκοριτς προ κενής εστίας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ούτε μία ευκαιρία άξια αναφοράς μέχρι το ημίχρονο, όμως οι δεινόσαυροι δεν κατάφεραν να τελειώσουν το ματς. Στο 27’ η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσίλερ μετά το φάουλ του Ντίας, ενώ στο 36’ ο γκολκίπερ του Αννόβερου έβγαλε την προσπάθεια του Μίλερ, για να μείνει το 1-0 μέχρι το ημίχρονο.

Η εικόνα, όμως, άλλαξε στην επανάληψη. Μετά την πρώτη ευκαιρία με τον Σίπλοκ (58’) για τους γηπεδούχους, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα και κυριάρχησαν μέχρι το τέλος. Η ισοφάριση ήρθε στο 59’, όταν ο διαιτητής Στέγκεμαν είδε πέναλτι σε ανατροπή του Μπεχ από τον Σπάχιτς. Για κακή τύχη των γηπεδούχων, δεν υπήρχε τίποτα, όμως αυτό λίγο ενόχλησε τον Κιγιοτάκε, που από την άσπρη βούλα έκανε το 1-1. Οι παίκτες του Φράντσεκ συνέχισαν να πιέζουν και έφτασαν στην ανατροπή στο 67’, όταν μετά από σέντρα του Κιγιοτάκε, ο Σανέ με εξαιρετική κεφαλιά έκανε το 1-2! Οι γηπεδούχοι απείλησαν ουσιαστικά μόνο με τον Σπάχιτς στο 3’ των καθυστερήσεων, με το 1-2 να μένει μέχρι το τέλος.

Βαθμολογίες Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Φρανκφούρτη – Μπάγερν 0-0

Σάββατο

Σάλκε – Ίνγκολσταντ 1-1 (77′ Σανέ / 39′ Λέβελς)

Άουγκσμπουργκ – Μάιντς 3-3 (42′ πέν. Φέρχαχ, 50′ Κου Για-Τσέολ, 81′ Μπομπαντίγια / 18′, 30′ και 93′ Μούτο)

Βέρντερ – Ντόρτμουντ 1-3 (32′ Ούτζα / 9′ και 72′ Ρόις, 44′ Μχιταριάν)

Κολωνία – Χόφενχαϊμ 0-0

Χέρτα – Γκλάντμπαχ 1-4 (82′ πέν. Μπάουμγιοχαν / 26′ Βεντ, 28′ Ραφαέλ, 54′ πέν. Γκρανίτ Τζάκα, 91′ Νόρντβεϊτ)

Βόλφσμπουργκ – Λεβερκούζεν 2-1 (34′ Μπέντνερ, 77′ Ντράξλερ / 40′ Χαβιέρ Ερνάντες)