Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ Αδιάφορη ήττα

Αδιάφορη ήττα

basket-etha (10)

Την νίκη κόντρα στην Καπάτσος ΟΜΟΝΟΙΑ πέτυχε η ΕΘΑ με 93-85, στον τελευταίο αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Κιούμπερμπατς με 27 πόντους (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Με ένα τρίποντο του Πακ ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΘΑ, με την ΟΜΟΝΟΙΑ να απαντάει με ένα σερί δώδεκα πόντων φέρνοντας το παιχνίδι στο 12-3. Μέχρι το 6:14 η ΕΘΑ μείωσε την διαφορά στους έξι πόντους (16-10), με τους “πράσινους” να ανεβάζουν στροφές στα τελευταία στάδια της περιόδου και να φέρνουν την διαφορά στους εννέα πόντους (25-16).

Πιο καλά μπήκε στην δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ καταφέρνοντας να πετύχει δέκα πόντους και να δεχθεί μόλις ένα, μέχρι το 23:12, ισοφαρίζοντας σε 26-26. Το παιχνίδι στην συνέχεια ήταν ισορροπημένο, με το σκορ να οδηγείται στο 33-33 στο 16:00, ενώ μισό λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου ήταν στο 39-39. Η ΕΘΑ σημείωσε όμως άλλους πέντε πόντους (δύο ελεύθερες βολές ο Κιούμπερμπατς και τρίποντο ο Παπάμιχαηλ) με το σκορ να φθάνει στο 44-39.

Ισορροπημένα κύλισε και το πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, με την ΕΘΑ να προηγείται με 51-48. Έπειτα η ΟΜΟΝΟΙΑ σημείωσε εννέα πόντους (δύο τρίποντα ο Μάνιγκατ, ένα τρίποντο ο Γεωργίου) παίρνοντας προβάδισμα με 57-51. Η ΕΘΑ ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι στο 36:25 όταν το σκορ ήταν στο 64-64. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 70-70.

Μετά από ενάμιση λεπτό στην τέταρτη περίοδο το σκορ ήταν στο 75-74 για την ΕΘΑ, με τους “κιτρινόμαυρους” να πετυχαίνουν άλλους τέσσερις πόντους με τον Αναστασιάδη με το σκορ να φθάνει στο 79-74. Μέχρι το 36:00 οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν πολύ λεπτές, με την ομάδα της Έγκωμης να είναι μπροστά στο σκορ με 85-83. Στα τελευταία στάδια του αγώνα η ΕΘΑ ανέβασε στροφές και πήρε στο τέλος την νίκη με 93-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 39-44, 70-70, 85-93.