Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ FUTSAL Παλικαρίσια νίκη στο ντέρμπι: OMONOIA Αραράτ-Ανόρθωση 3-2

Παλικαρίσια νίκη στο ντέρμπι: OMONOIA Αραράτ-Ανόρθωση 3-2

Παλικαρίσια νίκη στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Φούτσαλ πέτυχε η ΟΜΟΝΟΙΑ Αραράτ, με 3-2 επί της Ανόρθωσης. Η ομάδας μας ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του αγώνα και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, που το κράτησε μέχρι την ανάπαυλα, παρά την ασφυκτική πίεση των φιλοξενούμενων. Με την έναρξη της επανάληψης η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε δυνατά με στόχο τη μείωση του σκορ και το πέτυχε νωρίς.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες, με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει και το παιχνίδι να γίνεται σκληρό. Σε ένα κλέψιμο όταν η Ανόρθωση πίεζε παίζοντας με flying GK, οι “πράσινοι” βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν, όμως τίποτα δεν τελείωσε εκεί. Εκ νέου μείωση από τους αντιπάλους και αγχωτικό φινάλε, που ευτυχώς δεν έφερε καμία αλλαγή στο σκορ.

Σπουδαία νίκη για την ΟΜΟΝΟΙΑ Αραράτ λοιπόν, που κρατιέται στην κορυφή της βαθμολογίας και μάλιστα αήττητη. Ακολουθεί η αναμέτρηση με τον Εθνικό Λατσιών εντός έδρας σε μια εβδομάδα και στη συνέχεια διακοπή λόγω εορτών.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1′ Έναρξη αγώνα

5′ Ισοζυγισμένο στο πρώτο πεντάλεπτο το ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να έχουν μερικά καλά σουτ στην εστία.

9′ ΓΚΟΟΟΛ 1-0 για την ΟΜΟΝΟΙΑ.
Ο Βίκτορ με διπλή προσπάθεια απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα άνοιξε το σκορ. Ο Ουκρανός δέχθηκε υπέροχη μπαλιά από τον Πρέα, σε μια φάση που ξεκίνησε από τον Κώτσιο.

13′ ΓΚΟΟΟΛ 2-0 για την ομάδα μας.
Ο Κώτσιος βρήκε δίχτυα με κοντινό σουτ, μετά από μελέ στην άμυνα της Ανόρθωσης, όπου προηγήθηκαν άλλα δύο σουτ.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

-Πιο δυνατά μπήκε στο ματς η ομάδα μας και είχε περισσότερο την κατοχή από τους φιλοξενούμενους, που πίεσαν μετά που έμειναν με δύο τέρματα πίσω στο σκορ. Μετά το προβάδισμα δύο γκολ οι “πράσινοι” οπισθοχώρησαν λίγο, κρατώντας με αρκετά καλή άμυνα ανέπαφη την εστία τους.

21′ Έναρξη δεύτερου μέρους

25′ ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει η Ανόρθωση.
Η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε δυνατά και έψαξε την ισοφάριση, που ήρθε μετά από αρκετή πίεση.

30′ Σκληρό το παιχνίδι, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ.

35′ Καμία αλλαγή στο σκορ.

38′ ΓΚΟΟΟΟΛ 3-1 για την ομάδα μας.
-Η Ανόρθωση έπαιξε με flying GK, ο Κώτσιος έκλεψε και με σουτ πίσω από το κέντρο σκόραρε, δίνοντας πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΟΜΟΝΟΙΑ.

39′ Χαμένο δεκάμετρο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

40′ ΓΚΟΛ 3-2 μειώνει ξανά η Ανόρθωση.

40′ Χαμένο δεκάμετρο πέναλτι για την ομάδα μας, με το Μάνο να βρίσκει το δοκάρι.