Home ΑΛΛΑ ΤΜΗΜΑΤΑ FUTSAL Πήρε τη νίκη και πέρασε στους «4»

Πήρε τη νίκη και πέρασε στους «4»

Η ΟΜΟΝΟΙΑ επικράτησε με 6-1 του Εθνικού Λατσιών, πήρε τη 2η νίκη που χρειαζόταν και πέρασε στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος. Σκόρερ οι Μ. Ιωάννου (2), Βάντερσον, Αλεξίου, Μανώλη, Μαντέλι.

Σαφώς βελτιωμένη από το προηγούμενο παιχνίδι, η ομάδα μας επιβλήθηκε πλήρως του αντιπάλου και πήρε τη νίκη. Παρότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και μετά επέβαλε το δικό της ρυθμό, φτάνοντας στο τελικό 6-1. Διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα στο πρώτο μέρος και μετά την ανάπαυλα εκμεταλλευόμενη και το γεγονός ότι ο Εθνικός έπαιζε με flying keeper, σκόραρε περισσότερα γκολ. Η ΟΜΟΝΟΙΑ γενικά παρουσιάστηκε όπως έπρεπε και πήρε εύκολα τη νίκη, μαζί και την πρόκριση για τα ημιτελικά του Πρωταθλήματος.

Ο αντίπαλος στους «4» θα είναι η ΑΕΚ Λάρνακας και η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις δύο νίκες, θα πάρει την πρόκριση για τους τελικούς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1′ Έναρξη αγώνα

3′ Τεράστια ευκαιρία με τον Σέζαρ να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον αντίπαλο πορτιέρο

3′ ΓΚΟΛ 0-1 ο Εθνικός στην αντεπίθεση της φάσης

5′ Μακρινό σουτ του Μαντέλι, μαζεύει ο γκολκίπερ του Εθνικού

6′ Νέο σουτ του Μαντέλι, πρόλαβαν και έδιωξαν πάνω στη γραμμή οι αντίπαλοι

8′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛ 1-1 Μάρκος Ιωάννου. Με διπλή προσπάθεια ο φουτσαλιστής της ομάδας μας με το πρώτο του σουτ να σταματάει στο δοκάρι και στο ριμπάουντ πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό

11′ ΓΚΟΟΟΟΛ 2-1 με τον Βάντερσον. Μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό με τον Μάνο, ο Βραζιλιάνος σκόραρε κάνοντας την ανατροπή για την ομάδα μας

11′ Σπουδαία επέμβαση του Σκαμπύλη σε τετ-α-τετ

12′ Νέα επέμβαση από τον Σκαμπύλη σε πλασέ, διώχνοντας σε πλάγιο

14′ Ωραία κομπίνα από τους «πράσινους» σε στημένο στο ύψος της περιοχής, με σουτ του Μάνου να κοντράρει σε σώματα

14′ Δοκάρι με τον Αλεξίου μετά από σουτ βολίδα

17′ Απίστευτη χαμένη ευκαιρία με τον Σέζαρ να μην μπορεί να σκοράρει σε κενή εστία, μετά από όμορφο συνδυασμό

17′ Νέα σπουδαία ευκαιρία με τσιπάρισμα του Μάρκου από κοντά να αποκρούεται σε κόρνερ

18′ Δοκάρι και πάλι για την ΟΜΟΝΟΙΑ μετά από κομπίνα σε φάουλ η μπάλα έφτασε στον Μάνο που με πλασέ σημάδεψε το δοκάρι

19′ Τρίτο δοκάρι για την ομάδα μας στο σημερινό παιχνίδι, με μακρινό σουτ του Αλεξίου

20′ Μεγάλη στιγμή για τον Εθνικό με τον αντίπαλο παίκτη να βρίσκεται μόνος με τον Σκαμπύλη και να πλασάρει άουτ

20′ Σουτ του Μαντέλι από πλάγια θέση, άουτ η μπάλα

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη β’ ημιχρόνου

22′ Δύο με έναν έφευγαν οι «πράσινοι» μετά από κλέψιμο στο κέντρο, ωστόσο ο Σέζαρ δεν έδωσε στον μόνο Ιωάννου, αφού τελείωσε μόνος τη φάση και απέκρουσε ο πορτιέρο

24′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛ με τον Αλεξίου. Σόλο από τον φουτσαλιστή της ομάδας μας που έκλεψε και δεν λάθεψε σε τετ-α-τετ για το 3-1

24′ Πέμπτο δοκάρι για την ομάδα μας μετά από κεφαλιά του Σέζαρ!

28′ Χαμένη ευκαιρία από τον Αλεξίου σε αντεπίθεση που σούταρε άουτ

28′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛ με τον Μάνο. Ο αρχηγός χόρεψε τον προσωπικό του αντίπαλο και βγήκε τετ-α-τετ, εκεί όπου με υποδειγματικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

-Με flying keeper ο αντίπαλος

31′ ΓΚΟΟΟΟΛΛ με τον Μάρκο Ιωάννου. Μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και όμορφο συνδυασμό, ο Ιωάννου σκοράρει σε κενό τέρμα για το 2ο προσωπικό του τέρμα και 5ο της ομάδας, 5-1

32′ Σουτ του Μάρκου από την άμυνα στην αντίπαλη κενή εστία, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι

-Ο Εθνικός αγωνίζεται με 5 ψηλά και η ΟΜΟΝΟΙΑ όταν επιτίθεται μπορεί να βρει εύκολα κι άλλο γκολ

34′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛ αυτό ακριβώς έγινε, Μαντέλι και 6-1. Ο Σκαμπύλης μάζεψε και βρήκε τον Μαντέλι, ο οποίος με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία για το 6ο γκολ της ΟΜΟΝΟΙΑΣ

Τέλος του αγώνα. Νίκη με 6-1 για την ομάδα μας