Home TOP NEWS Αφεντικό στις αναμετρήσεις κόντρα στον Απόλλωνα η ΟΜΟΝΟΙΑ

Αφεντικό στις αναμετρήσεις κόντρα στον Απόλλωνα η ΟΜΟΝΟΙΑ

2003-rainer

Το 121ο παιχνίδι ανάμεσα σε ΟΜΟΝΟΙΑ και Απόλλωνα διεξάγεται αυτή την εβδομάδα, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν με αξιώσεις τους τρεις βαθμούς. Αμφότερες θέλουν για πολλούς λόγους τη νίκη και αναμένεται ένας αμφίρροπος αγώνας, με όλα τα αποτελέσματα να είναι ανοικτά. Τριπλής παραλλαγής λοιπόν το προσεχές ντέρμπι, που δεν έχει να κάνει καμία σχέση με τα προηγούμενα και την προϊστορία που θα ασχοληθούμε πιο κάτω.

Το αναφέραμε πολλές φορές άλλωστε, η προϊστορία των αναμετρήσεων ανάμεσα σε δύο ομάδες δεν παίζει κανένα ρόλο σε ένα αγώνα. Πέραν αυτού όμως, την παρουσιάζουμε γιατί πολύ απλά αποτελεί μέρος της ιστορίας της ομάδας μας.

Στο κυρίως θέμα λοιπόν, ΟΜΟΝΟΙΑ και Απόλλωνας συναντήθηκαν εντός και εκτός έδρας συνολικά 120 φορές. Από αυτές, τις 62 βγήκε νικήτρια η ΟΜΟΝΟΙΑ και σε 23 αγώνες επικράτησε η ομάδα της Λεμεσού, ενώ 35 αναμετρήσεις έληξαν ισοπαλία. Υπερτερεί όπως καταλαμβάνεται το “τριφύλλι”, που μάλιστα εντός έδρας έχει πετύχει 39 νίκες έναντι μόλις 7 του Απόλλωνα, με άλλες 15 αναμετρήσεις να τελειώνουν χωρίς νικητή. Αφεντικό και εκτός έδρας όμως η ΟΜΟΝΟΙΑ, που μετράει 23 νίκες σε 59 παιχνίδια. Από την άλλη, ο Απόλλωνας στην έδρα του έχει πετύχει πέντε λιγότερες (16) από την ΟΜΟΝΟΙΑ, ενώ 20 παιχνίδια δεν είχαν νικητή.

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων της ΟΜΟΝΟΙΑΣ κόντρα στον Απόλλωνα:

2015-2016

Στιγμιότυπα από τους δύο αξέχαστους (για διαφορετικούς λόγους) αγώνες με τον Απόλλωνα της αγωνιστικής περιόδου 1992-1993:

Πιο πάνω το βίντεο με τις φάσεις της αναμέτρησης για την 1η αγωνιστική, απ’ όπου ξεκίνησε και η “σφαγή” από τη διαιτησία και κάτω τα γκολ της τεράστιας νίκης που έδωσαν στην ΟΜΟΝΟΙΑ τον τίτλο του Πρωταθλήματος.

Η μεγαλύτερη σε σκορ νίκη του Απόλλωνα επί της ΟΜΟΝΟΙΑΣ επιτεύχθηκε την αγωνιστική περίοδο 1991-92. Η ομάδα της Λεμεσού κέρδισε στο Τσίρειο με 5-2, στη μοναδική μέχρι σήμερα φορά που ο Απόλλωνας σκόραρε πέντε γκολ εις βάρος της ΟΜΟΝΟΙΑΣ.

Νίκες με μεγάλο σκορ μετράει και η ΟΜΟΝΟΙΑ κόντρα στον Απόλλωνα. Η μεγαλύτερη νίκη ήταν το 7-0 στο μακρινό 1975. Δεκαπέντε χρόνια προηγουμένως από την “7άρα”, η ομάδα μας είχε κερδίσει 6-1. Έξι φορές το “τριφύλλι” σκόραρε πέντε γκολ απέναντι στην Απόλλωνα, με την τελευταία να είναι την περίοδο 2011-12 και μάλιστα μέσα στο Τσίρειο.

Μια σημαντική νίκη, με σκορ 4-2, πέτυχε την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου την περίοδο 2000-2001 η ΟΜΟΝΟΙΑ. Στο τέλος της χρονιάς η ομάδα μας σήκωσε τον 18ο τίτλο πρωταθλήματος στην ιστορία της.

Την αγωνιστική περίοδο 2002-2003 η ΟΜΟΝΟΙΑ κατέκτησε το 19ο Πρωτάθλημα στην ιστορία της. Η χρονιά ξεκίνησε με νίκη στο Τσίρειο επί του Απόλλωνα και ολοκληρώθηκε με “5άρα” με της Λεμεσιανής ομάδας.

Το 2006 η ΟΜΟΝΟΙΑ κέρδισε 3-0 τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ.

Γκολ από αναμετρήσεις στο ΓΣΠ ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Τελευταία νίκη της ΟΜΟΝΟΙΑΣ ήταν πριν λίγους μήνες για την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο, όταν επικράτησε με ανατροπή 2-1 στο Τσίρειο, μετά από δύο γκολ του Αντρέ Σκέμπρι.