Home ΚΥΠΡΟΣ Ισόπαλο το ντέρμπι στο Τσίρειο – Δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας

Ισόπαλο το ντέρμπι στο Τσίρειο – Δεν τα κατάφερε ο Απόλλωνας

ΑΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στο 1-1, στο σημερινό ντέρμπι για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος cyta. Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα από το 13ο λεπτό, όταν και σκόραρε ο Τρισκόφσκι, όμως η ΑΕΛ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Αρουαμπαρένα. Στο 72′ είχαμε την αποβολή του ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ, Μόισοφ, με 2η κίτρινη κάρτα.

Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να φύγει από το Δασάκι με το διπλό καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Εθνικό. Ο Εθνικός είχε προηγηθεί με τον Ζελάγια στο 21ο λεπτό. Ο Απόλλωνας κατάφερε να φέρει την ανατροπή μέσα σε 8 λεπτά. Πρώτα ο Ντα Σίλβα με πέναλτι στι 51′ ισοφάρισε και στη συνέχεια ο Μάγκλιτσα στο 59′ έδωσε προβάδισμα στην Λεμεσιανή ομάδα. Τελικά όμως ο Εθνικός πήρε το βαθμό, μετά από γκολ του Κατσαράβα στο 82′. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αποβλήθηκε ο Ντόβπνια του Εθνικού.

Χθες: Νίκησε τον Ερμή και μάλιστα εκτός έδρας ο Άρης, “διπλό” επί της Καρμιώτισσας το Αποέλ

Στην 6η θέση, με 30 βαθμούς ανέβηκε η Νέα Σαλαμίνα μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Αναγέννησης εκτός έδρας. Το νικητήριο τέρμα το πέτυχε ο Μάτσι στο 37ο λεπτό. Παρέμεινε για άλλη μια αγωνιστική χωρίς νίκη η Αναγέννηση Δερύνειας.