Home TOP NEWS Ισοπαλία στο ντέρμπι με “ταυτοποιημένη” ένταση και διακοπή

Ισοπαλία στο ντέρμπι με “ταυτοποιημένη” ένταση και διακοπή

Επεισοδιακό ήταν το ντέρμπι στη Λάρνακα. Ανόρθωση και Απόλλων πήραν από ένα βαθμό σε ένα παιχνίδι που έγιναν ρεζίλι όσοι πιστεύουν πως η ταυτοποίηση είναι η τρόπος για να επικρατεί τάξη στα γήπεδα

1-1 έληξε το παιχνίδι με τα φώτα να πέφτουν στο 39ο λεπτό όταν αποβλήθηκε ο Σιβού και ο Λεόντριος Τράττος δέχθηκε δεκάδες αντικείμενα στο κεφάλι από τους (ταυτοποιημένους) οπαδούς της Ανόρθωσης. Το ντέρμπι σε εκείνο το λεπτό είχε διακοπεί για 15λεπτά.

Ο Απόλλωνας είχε ανοίξει το σκορ στο 17′ με τον Μάγκλιτσα. Η Ανόρθωση ισοφάρισε με τον Σίντενφελντ στο 71′.

Από την ανακοίνωση της Αστυνομίας: […]Στην σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 09 Οκτωβρίου 2017 στην Αστυνομική Διεύθυνση Λάρνακας, η Αστυνομία ενημέρωσε τα εμπλεκόμενα μέρη όπως σε όλους τους αγώνες υψηλού κινδύνου θα γίνεται ταυτοποίηση στοιχείων των φιλάθλων για σκοπούς ευταξίας και ασφάλειας[…]

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του Άρη με 5-0. Στο 3ο λεπτό ο Φλοριάν άνοιξε το σκορ και το 0-2 έγινε στο 29′ από τον Τρισκόφσκι και ένα 5λεπτό μετά ο Ακοράν έκανε το 0-3. Ο Τρισκόφσκι στο 42′ σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά από την άσπρη βούλα. Στη φάση αποβλήθηκε ο Ευσταθίου του Άρη με 2η κίτρινη. Ο Φλοριάν στο 56′ ανέβασε το δείκτη στο 0-5 και κάπου εκεί έπεσε ο ρυθμός με τους Λαρνακείς να πανηγυρίζουν το τέταρτο τους τρίποντο.