Home TOP NEWS Επιβλητική νίκη μέσα στη Λευκωσία και κορυφή για τον Απόλλωνα

Επιβλητική νίκη μέσα στη Λευκωσία και κορυφή για τον Απόλλωνα

Συντριβή για το Αποέλ μέσα στο ΓΣΠ από τον Απόλλωνα, στο εξ αναβολής ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής. Οι γαλάζιοι επιβλήθηκαν με 4-0 και πανηγύρισαν με τον καλύτερο τρόπο το ανέβασμα τους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μέχρι το 14ο λεπτό ο Απόλλωνας ήταν ήδη μπροστά με 3-0 μετά από γκολ των Ζελάγια (4′), Γιάκολις (10′) και Παπουλή (14′). Το 4-0 έγινε στην επανάληψη με τον Μάγκλιτσα (49′).

14ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ218

Πέραν του εξ αναβολής παιχνιδιού για την 9η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, σήμερα είχαμε δράση για τη φάση των “16” του Κυπέλλου. Διεξήχθη ένα παιχνίδι, το πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων, με την ΑΕΚ να επικρατεί άνετα απέναντι στον Άρη. Η ομάδα της Λάρνακας είναι με το ενάμιση πόδι στα προημιτελικά, μετά την εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της “ελαφράς ταξιαρχίας”. Δύο γκολ πέτυχε ο Τολεμες, που άνοιξε το σκορ στο 22′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και σημείωσε επίσης το 3-0 στο 53′. Ενδιάμεσα χρίστηκε σκόρερ ο Καταλά, με κεφαλιά στο 28ο λεπτό. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρουσιάς στο 61′, λίγο μετά που πέρασε ως αλλαγή στο ματς.

Πριν μια εβδομάδα η Ανόρθωση έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε εισιτήριο για τους “8” τους διοργάνωσης, αφήνοντας εκτός την Αγία Νάπα. Άλλες τρεις ομάδες πήραν προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση, ενώ άλλα τρία ζευγάρια βρίσκονται σε αναμονή ακόμη για το πρώτο παιχνίδι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα έως τώρα στη διοργάνωση και το πρόγραμμα της συνέχειας:

Ανόρθωση-Αγία Νάπα 3-2
Αγία Νάπα-Ανόρθωση 1-1

ΠΑΕΕΚ-Καρμιώτισσα 5-1