Home ΚΥΠΡΟΣ Στις καθυστερήσεις Απόλλων και Αποέλ – Εύκολα η Ανόρθωση

Στις καθυστερήσεις Απόλλων και Αποέλ – Εύκολα η Ανόρθωση

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Απόλλωνας πήρε το ντέρμπι στη Λεμεσό κόντρα ΑΕΚ. Ο Σάσα Μάρκοβιτς κατάφερε να αλλάξει την τύχη της ομάδας του στο 91′ ενώ ο Εμίλιο Ζελάγια ολοκλήρωσε την επιτυχία με δεύτερο γκολ στο 95′. Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας διατηρήθηκε στο -2 από την κορυφή ενώ η ΑΕΚ έπεσε 4η.

Η Ανόρθωση επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-0 εκτός έδρας και ανέβηκε στην τρίτη θέση. Το παιχνίδι τελείωσε μέσα σε 4 λεπτά ο Ντούρις καθώς σκόραρε στο 37ο και στο 41ο λεπτό. Στην επανάληψη η Ανόρθωση έκανε διαχείριση του σκορ και κατάφερε μάλιστα να πετύχει και τρίτο τέρμα στο 73′ με τον Πράνιτς.

Το Αποέλ δυσκολεύτηκε κόντρα στην Πάφο αφού πήρε τη νίκη στο 93′. Ο αιώνιος προηγήθηκε με τον Ζαχίντ στο 31′ και έκανε το 2-0 με τον Ντελατόρε στο 48. Η Πάφος δεν το έβαλε κάτω και μείωσε με τον Μπεριγκόντ στο 64′ και με τον ίδιο παίκτη κατάφερε να ισοφαρίσει στο 79′. Το Αποέλ κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο 93′ με τον Σόουζα. Με το τέλος του αγώνα οι παράγοντες της Πάφου είχαν παράπονα από την συμπεριφορά του προπονητή του Αποέλ Γιώργου Δώνη ο οποίος προκαλούσε τον κόσμο με χειρονομίες, κάτι που έδειξε και η ζωντανή μετάδοση.